ZZS un “Saskaņas” deputāti Jūrmalā dod galīgo atļauju Kargina ģimenei celt viesu namu jūras krastā 2
Uzturēšanās atļauju programma savulaik visvairāk skāra Jūrmalu. Tur apmaiņā pret Šengenas vīzu tika pirkti dzīvokļi par augstu cenu. Un Jūrmalā kā sēnes pēc lietus radās daudzdzīvokļu mājas. Lai varētu apbūvēt neskartās kāpas, dārgo apartamentu mājas nereti uzceltas, slēpjoties aiz viesu namiem. Augusta beigās Jūrmalas dome lēma par labu kārtējai šādai it kā tūristu mītnei, ko būvēs eksbaņķiera Valērija Kargına ģimenei piederošā kompānija “Adlera”, šovakar vēstīja TV3 raidījums “Nekā personīga”.
Kā tiks kontrolēts, ka tā būs kūrorta būve ar solītajām darba vietām, vicemērs attīstības jautājumos Ņikita Ņikiforovs paskaidrot nevar. Toties Jaundubultos top iespaidīga privātmāja, kas pēc vietējo stāstītā, domāta Ņikiforovam. Vicemērs apgalvo, ka īpašums ir uz viņa šķirtās sievas vārda un viņš par to neko nezinot.
Ņikiforovs augstāko izglītību jurisprudencē un politoloģijā ieguvis Rīgā un Maskavā. No Saskaņas Saeimā ievēlēts trīs reizes. Pirms diviem gadiem parlamentu atstāja, lai kandidētu Jūrmalas domes vēlēšanās. “ZZS” ar “Saskaņu” izveidoja koalīciju un Ņikiforovam radīja speciālu otrā vicemēra amatu. Uz Ņikiforova sievas Rjazanskas vārda šovasar Jaundubultos top vērienīgs divstāvu nams.
Īpašumu Jeļena Rjazanska iegādājās pagājušā gada oktobrī par 60 tūkstošiem eiro. Tā kā tas nav ieķīlāts bankā, tas rada jautājumus, par kādu naudu top šī jaunbūve.
Jūrmalas domes priekšsēdētāja vietnieks (Saskaņa) Ņikiforovs “Nekā personīgi” uz jautājumu par kādiem līdzekļiem top šī māja Baltezera ielā 1 a atteica: “Man nav nekādas saistības ar Baltezera ielu 1 a.” Nams esot uz “bijušās sievas vārda”. Ņikiforovs atteicās komentēt savu privāto dzīvi, taču piebilda, ka ir gatavs parādīt dokumentu par laulības šķiršanu. “Tie nav mani līdzekļi un mans jautājums,” viņš uzsvēra un sacīja, ka šajā namā nedzīvos.
“Nekā personīga” noskaidroja, ka Jeļena Rjazanska ir uzņēmēja Borisa Rjazanska meita. Rjazanskis padomju gados dienēja Afganistānā it kā GRU pārvaldes uzdevumā. Pēc atgriešanās nodarbojas ar privātbiznesu. Dzīvoja Jūrmalā smalkā mājā līdz Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) viņu pieķēra sakaros ar Jūrmalas prokurori Irinu Bogdanovu, kurai viņš tiesībsargu ieskatā deva kukuli par kādas lietas izbeigšanu.
2014. Saeimas vēlēšanu gadā Ņikiforovs savā amatpersonas deklarācijā Rjazansku vairs nenorādīja kā savu dzīvesbiedri. Tas sakrīt ar laiku, kad Jeļenas Rjazanskas tēvu tiesāja un prasīja piemērot reālu cietumsodu, ko daļēji viņš arī izcieta. Šī informācija varēja Rjazanska znotam Ņikiforovam radīt negatīvu fonu pirms izšķirošajām politiskajām cīņām. Gala spriedums Rjazanskim joprojām nav nolasīts.
Rjazanskis nodarbojās arī ar īpašumu attīstīšanu un pārvaldīšanu. Nonāca konfliktos un tagad paši ir tie, no kuriem piedzen parādus par 2 dzīvokļiem. Biedrības “Meža nams 27 ” pārstāvis Juris Valdovskis raidījumam “Nekā personīga” saka, ka Rjazanskas kundzes gadījumā tie ir 1300 eiro, “Konkordijas ” gadījumā nedaudz virs 2000 eiro. “Attiecībā uz šo parādnieku varu pateikt, ka pēc prasības celšanas tiesā, prasības summa ir vēl pieaugusi,” sacīja Valdovskis.
Vai tas nozīmē, ka konkrētajos dzīvokļos šie te strīdnieki turpina uzturēties ? “Turpina uzturēties, dzīvot un saņemt komunālos pakalpojumus, biedrība, protams, cer, ka tiesas ceļā šis jautājums tiks atrisināts,” atzina Valdovskis.
Pēc Rjazanskas kaimiņu stāstītā vienā dzīvoklī kopā ar Rjazansku Meža prospektā mitinās arī Jūrmalas vicemērs. Kaimiņi stāsta, ka pāri ikdienā redz kopā.
Kaimiņiene Jeļena raidījumam pastāstīja: “Es par viņu šķiršanos neko nezinu. Es tikai zinu, ka visa ģimene Ņikita Ņikoforovs, Jeļena Rjazanska un viņu bērni dzīvo šajā mājā. Es šeit dzīvoju devīto gadu un viņi te vienmēr ir dzīvojuši! Cik es viņus redzu, viņi ir kopā un izskatās laba un draudzīga ģimene.”
Vēl viens kaimiņš norāda: “Viņi dzīvo kopā! Tas nevienam nav nekāds noslēpums! Viņi ir kopā kā vīrs un sieva. Bet es nevēlos to apspriest. Tā ir viņu privāta lieta!”
Jeļena Rjazanska ziedojusi vīra pārstāvētajam politiskajam spēkam “Saskaņa” 250 eiro. Sociālajos tīklos dalās ar Ņikiforova politiskajiem uzsaukumiem un kopīgām bildēm. Pie ģimenes statusa norādīts – precējusies. Publiskās datu bāzēs kā spēkā esošs joprojām parādās Rjazanskas un Ņikiforova laulības līgums.
Raidījums Rjazanskai jautāja: “Uz jūsu vārda tiek celts nams Baltezera ielā Jūrmalā. Tā kā hipotēkas nav, vēlējāmies uzzināt, kas ir finansējuma avots?” Viņa atteica: “Ziniet, es ne uz kādiem jautājumiem negribētu atbildēt. Atvainojiet. Uz redzēšanos!”
Ņikiforovs atkārtoti raidījumam noliedza, ka viņa laulības šķiršana būtu fiktīva. “Tā ir cilvēku būtība kaut ko stāstīt. Patiesība un fakti ir cits jautājums,” atteica Ņikiforovs.
Uz jautājumu, vai Ņikiforovs varēs atskaitīties VID par mājas līdzekļu izcelsmi, viņš atteica: “Vēlreiz. Es varu atskaitīties par saviem līdzekļiem. Ko es arī daru, sniedzot gan deklarāciju, gan valsts amatpersonas deklarāciju.”
Ņikiforovs nav deklarējis nevienu īpašumu. Pārdota arī automašīna “Lexus”, “Harley Davidson” motocikls un ūdens motocikls, ko vēl pirms pāris gadiem viņš norādīja savā īpašumā. Toties jaunajam vicemēram šajā pavasarī Jūrmalas dome piešķīrusi šī gada “Wolksvagen Passat”, ar īpašu aprīkojumu, kura cena tirgū ir līdz pat 45 tūkstošiem eiro.
Augusta beigās Jūrmalas domei bija jāskata jautājums, vai ļaut uz eksbaņķiera Valērija Kargina ģimenei piederoša zemes gabala Bulduros celt pansiju vai viesu namu. Lēmumu apbūvēt kāpas līdzās villai “Adlera” faktiski izlēma jau iepriekšējā dome. Kāpu apbūve nesīšot jaunas darba vietas, no kā labums būs visiem jūrmalniekiem. Līdzšinējie piemēri gan rāda, ka viesu nami izmantoti kā aizsegs zaļo zonu samazināšanai, lai uzceltos dzīvokļus vēlāk iztirgotu kā domājamās daļas. No 23o trim pēdējos gados uzbūvētajiem šādiem objektiem Jūrmalā tikai trīs darbojas kā reālas viesnīcas.
Ņikiforovs norāda raidījumam: “Es stipri apšaubu, ka man ir jābūt plānam par katru viesu namu, viesnīcu būvniecību Jūrmalā. Es ļoti ceru, ka plāns ir tiem, kas tur būvē, jo viņi attīsta savu uzņēmējdarbību. Un tas būs pienesums – darba vietas, nodokļi un ceru, ka būs arī viesi.”
Arī Ņikiforova tēvs, tāpat kā Rjazanskis savulaik bijis Kargina pārvaldītās “Parex bankas ” mazākuma akcionārs.
Privātajiem īpašniekiem piederošās “Parex bankas” glābšana Latvijas iedzīvotājiem izmaksāja 1 miljardu un 700 miljonus. 650 miljoni palika neatgūti. Īpašniekus par bankas novešanu līdz kraham netiesāja. Prokuratūra izbeidza arī lietu pret valsts amatpersonām, kuras banku par nodokļu maksātāju naudu glāba.