Zvīņēde jeb psoriāze nav lipīga! 1
“Vai psoriāze var būt pieaugušam cilvēkam, un vai tā ietekmē tuvākos ģimenes locekļus?” Zigurds Aizkrauklē
Psoriāze jeb zvīņēde ir hroniska iekaisīga ādas slimība, kam raksturīgi niezoši, sarkani, zvīņaini laukumi dažādās ķermeņa vietās: uz elkoņiem, galvas matainajā daļā, aiz ausīm, uz pēdām, plaukstām, nagiem, ādas krokās vai pat visa ķermeņa.
Slimība ir saistīta ar imunitātes traucējumiem, tādēļ nav lipīga, taču ir ģenētiski pārmantojama. Bieži to izprovocē ļoti spēcīgs emocionāls pārdzīvojums, ādas bojājumi, infekcijas slimības, nepareizs uzturs, medikamenti, klimata maiņa, alkohols un citi faktori. Zvīņēdes skartajos ādas apgabalos šūnas dalās, nobriest un atmirst ātrāk (4–6 dienās), nekā tas ir parasti (3–4 nedēļās).
Psoriāze var sākties jebkurā vecumā, taču vairāk raksturīga bērnībā un pusaudžu gados, lai gan slimības izpausmes var būt arī 20–30 gadu vecumā.
Zvīņēdi nevar izārstēt, taču ar medikamentiem un citām metodēm tās izpausmes iespējams samazināt un kontrolēt. Ir jānovērtē slimību veicinošie faktori un blakusslimības, tāpēc nepieciešama dermatologa konsultācija. Ja ir smagi, plaši bojājumi, ārīgus līdzekļus kombinē ar sistēmisku jeb iekšķīgu terapiju.
Uzturā jāierobežo dzīvnieku izcelsmes tauki, trekns ēdiens un ātri asimilējamie ogļhidrāti (baltmaize, kartupeļi), pilnībā jāizvairās no asiem ēdieniem, garšvielām un alkohola. Pārsvarā jāizvēlas produkti ar neaizstājamām taukskābēm (augu eļļas, graudaugi), augļi un dārzeņi. Svarīga nozīme ir pietiekamam A un B2 vitamīna daudzumam uzturā.
Zvīņēdes simptomi mazinās saules staru ietekmē, un daļai pacientu vasarā vai sausā un siltā klimatā tie pazūd uz ilgu laiku vai būtiski samazinās. Solārijs nederēs, jo ir nepieciešams plaša spektra ultravioletais starojums. Tiesa, uzturēšanās saulē zvīņēdes mazināšanas nolūkā jāsabalansē ar citu ādas slimību riskiem.
Dermatoloģe Linda Kapteine brīdina, ka psoriāzes skartu ādu nedrīkst mazgāt ar kairinošām ziepēm, taču to ieteicams bieži mazgāt ar ūdeni, kam dažkārt var pievienot ādu mīkstinošu līdzekli. Drīkst katru dienu iet dušā vai vannā, bet ādu nedrīkst berzt, un pēc katras peldes āda jāieziež ar eļļu vai mīkstinošu ziedi vai krēmu, kas mazina diskomfortu un uzlabo ādas izskatu. Ja psoriāze skar roku ādu, jāizvairās no veļas pulvera un citu mazgājamo un antiseptisko līdzekļu nokļūšanas uz tās.
Sirgstot ar psoriāzi, ieteicams valkāt gaišu apģērbu, jo uz tāda mazāk pamanāmas nobirušās sausās ādas zvīņas. Tas mazina diskomfortu un līdz ar to stresu, kas palielina slimības izpausmes. Nav piemēroti sintētiski audumi, it īpaši apakšveļa. Nav vēlama arī vilnas izstrādājumu saskarsme ar kailu miesu, bet dūnu un spalvu spilvenus labāk nomainīt pret hipoalerģiskiem.
Ja par psoriāzi neliekas ne zinis, tā var veicināt sirds un asinsrites slimības un problēmas ar asinsspiedienu.
Psoriāzi bieži jauc ar citām ādas slimībām, kam ir līdzīgas izpausmes, – seborejisko dermatozi, ekzēmu, parapsoriāzi, sārto ēdi jeb Žilbēra sindromu, plakano mezgliņēdi u.c.