Foto – Karīna Miezāja

Zviedrijas karalis: “Mēs zinām jūsu valsts vēsturi.” 1

“Mēs zinām jūsu vēsturi un to, cik daudz traģisku notikumu ir bijuši, un vēlamies iepazīties ar to. Tāpat vēlamies saredzēt nākotnes iespējas, lai Latvija attīstītos par labu valsti tās iedzīvotājiem,” pēc tikšanās ar Latvijas Valsts prezidentu Andri Bērziņu sacīja Zviedrijas karalis Kārlis XVI Gustavs, kurš ar karalieni Silviju ieradies vizītē Latvijā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Vēlāk Zviedrijas karalis ar kundzi devās nolikt ziedus pie Brīvības pieminekļa, kur bija sapulcējušies ap 300 cilvēku ar Latvijas un Zviedrijas karodziņiem rokās. Starp viņiem bija arī bērni no Rož­upes pamatskolas, kurai ir ilggadēja sadarbība ar kādu no Zviedrijas skolām. “Zviedrija man saistās ar karali un karalieni, kas ir skaisti, garā jauni un spēcīgi, cienīgi sava vārda,” teica Rožupes pamatskolas skolotāja Ina Lāce. Rīdziniekam Imantam Bendrātam par Zviedriju un zviedriem ir labas domas, tādēļ viņš vēlējās redzēt karaļpāri. Imants Zviedrijā nostrādājis piecus gadus ogu vākšanā. “Draudzīgākus cilvēkus par zviedriem neesmu saticis. Kad dzīvoju Zviedrijas vidienē, atceros, ka pat mazs bērniņš saka tev: “Sveiks!” Zviedri ir ļoti patriotiska tauta. Zviedrijas laukos vai it visur plīvo karogi, pat uz suņu būdām. Zviedriju kā valsti ļoti cienu, un tās cilvēki veido to,” sacīja Imants. Pie pieminekļa satieku arī Latvijā dzīvojušas zviedru sievietes. “Dzīvojot ārzemēs un redzot tur ierodamies karaļpāri, rodas vēl lielāka svētku noskaņa,” teica Latvijā dzīvojošā zviedriete Karīna Vorena.

Pēc ziedu nolikšanas pie Brīvības pieminekļa karalis sasveicinājās un pārmija dažus vārdus ar sanākušajiem cilvēkiem. Ar vienu no klātesošajiem bērniem karalim izvērtās labsirdīga un abpusēji ieinteresēta saruna zviedru valodā. Kārlis XVI Gustavs parunājās arī ar sanākušajiem skautiem un gaidām – tas skaidrojams ar to, ka viņš ir Pasaules skautu fonda goda priekšsēdētājs. Pēc tam karaļpāris devās uz Okupācijas muzeju. Vēlāk Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdētājs Valters Nollendorfs man atzina, ka karaļpāris bijis ļoti ieinteresēts stāstītajā un vislielāko saviļņojumu viņiem izraisījuši fakti par deportācijām, ebreju iznīcināšanām un Latvijas valstiskuma zaudēšanu. Noslēdzot vizīti, muzejā karali gaidīja pārsteigums – Latvijas trimdas sabiedriskā darbiniece Aija Ebdene karalim uzdāvināja fotogrāfiju no 1956. gada, par ko viņš bija patīkami pārsteigts. Tajā redzams Kārlis XVI Gustavs bērnībā ar Latvijas karodziņu, kuru viņam uzdāvināja tagadējais Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas ārpus Latvijas arhibīskaps Elmārs Ernsts Rozītis. A. Ebdene atceras, ka tolaik dzīvojusi bēgļu nometnē Eslingenē (Vācijā) un latviešu mācītājs no Zviedrijas Jānis Sviķis aicinājis katru vasaru bērnus uz Zviedriju. Kādā no šīm nometnēm Zviedrijā bērniem bijusi iespēja doties uz Ēlandes salu, kur atrodas viena no karaliskās ģimenes vasaras rezidencēm, un latviešu bērni tikušies ar karalisko ģimeni. “Kā bēgļu bērns toreiz nevarēju iedomāties, ka pēc tik daudziem gadiem satikšu karali šeit – brīvā Latvijā,” teica A. Ebdene.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vakar karalis ar kundzi apmeklēja arī Zviedrijas vēstniecību, kur tikās ar tautiešiem, kā arī piedalījās Valsts prezidenta Andra Bērziņa un viņa kundzes Daces Seisumas rīkotajās valsts vakariņās par godu karaļpāra vizītei. Šodien karalis apmeklēs bioloģiskās attīrīšanas staciju “Daugavgrīva” un Ādažu militāro bāzi. Karalienei Silvijai šodien paredzēti izstādes “1914” un Pestīšanas armijas biroja Rīgā apmeklējumi, kā arī viņa viesosies dokumentālās lugas “Seven” lasījumos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.