Zvērādu ģērēšana 3
Kur Latvijā ģērē lūšu un citu meža dzīvnieku ādas? Miervaldis Vītols Burtnieku pagastā
Biežāk izmantotie ādu saglabāšanas veidi līdz to apstrādei ir izžāvēšana vai sasālīšana. Žāvējot svarīgi, lai āda būtu nostiepta un nokasīti visi tauki, jo tie veicina bojāšanos. Sasālot nedrīkst uzbērt par daudz – tad sāls piesaista mitrumu un āda kļūst slapja, tek. Ja kāds laukums paliek nesālīts, arī var sākties bojāšanās. Vēl var ādu tūlīt pēc nodīrāšanas ievietot gaisa necaurlaidīgā maisā un strauji sasaldēt -20 °C temperatūrā.
Šie padomi der tikai tad, ja ādu vēlas izmantot, piemēram, trofeju paklājiņam vai arī pārdot uzpircējam. Ja paredzēts izgatavot izbāzni, visdrošāk veselu dzīvnieku pēc iespējas ātrāk nogādāt taksidermistam. Lai nebūtu jāmokās ar ausu skrimšļiem vai ķepām, ieteicams speciālistam vēl piemaksāt pārdesmit latu par profesionālu nodīrāšanu.
Ģērēšanu izbāzeņu un medību trofeju paklāju izgatavošanai veic SIA “Latvijas Safari klubs”. Cena, piemēram, lūša izbāzenim ir, sākot no Ls 450, lūša paklājam – 250 latu (paklājs no ģērētas ādas atšķiras ar to, ka tam ir izbāzta galva ar acīm, muti, zobiem, mēli).
Ja paredzēts šūt kažoku, ādas var nodot z/s “Vanagi” (Baldones novadā), kur lūša ādas ģērēšanas izmaksas ir Ls 15, lapsas – Ls 4, bebra – Ls 6, vilka – 15 lati. SIA “Ervīna” (Rīgā, Ādmiņu ielā 4) lapsu ādas ģērē par Ls 10, bebru – par 7 – 10 latiem (lūšu un vilku ādas tur neģērē).
Vairums mednieku uzskata, ka Latvijā pašlaik nav labu ādas apstrādes speciālistu, tādēļ savas trofejas ģērē uzņēmumā “Kailiu Mitas” (Lietuva). Tur šuj arī kažokus, klienti var braukt un ādas uzticēt apģērbu darināšanai. Pēc mednieku atsaucēm, šis uzņēmums pakalpojumus veic par pieņemamām cenām, arī kvalitāte esot ļoti laba.