Zvejnieki piekrastes ūdeņos drīkstēs mainīties ar mencu limitiem 0
Valdība otrdien atbalstīja Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotos grozījumus noteikumos par ūdenstilpju un rūpnieciskās zvejas tiesību nomu un zvejas tiesību izmantošanas kārtību, nosakot nomas maksu par zivju vada izmantošanu zvejā ezeros un ūdenskrātuvēs, kā arī iespēju zvejniekiem piekrastes ūdeņos mainīties ar mencu limitiem, informē ZM Preses un sabiedrisko attiecību nodaļā.
Grozījumi noteikumos paredz iespēju rūpnieciskās zvejas tiesību nomniekiem zvejai Baltijas jūrā un Rīgas jūras līcī piekrastes ūdeņos savstarpēji mainīt ikgadēji piešķirtos nozvejas apjoma limitus mencai, lai sekmīgāk varētu apgūt Latvijai noteiktās kopējās nozvejas kvotas.
“Paredzams, ka šāda nozvejas apjoma limitu apmaiņa starp rūpnieciskās zvejas tiesību nomniekiem uzlabos piekrastes zvejas komersantu saimnieciskās darbības efektivitāti. Piekrastes pašvaldības, kuras saviem zvejniekiem iedala mencu nozvejas apjomus, būs atbildīgas par šī procesa saskaņošanu, dokumentāciju un rūpnieciskās zvejas tiesību nomas līgumu ikgadējo grozījumu izdarīšanu protokolos, ja no komerczvejniekiem tiktu saņemta savstarpēja rakstiska vienošanās par nozvejas limita (mencai) apmaiņu vai nodošanu otram zvejniekam,” skaidro ZM.
Grozījumi noteikumos paredz arī zvejai ar zivju vadu ezeros un ūdenskrātuvēs piemērot aprēķinu, aizstājot zivju vada limitu ar atbilstoši konkrētajām ūdenstilpēm paredzētajiem zvejas rīku limitiem un tiem noteiktām maksām par limita vienību.
ZM skaidro, ka vienotu limita maksu par zivju vada izmantošanu ezeros un ūdenskrātuvēs nav iespējams piemērot, jo katrā konkrētā ūdenstilpē ir savs zvejas rīku limits ar tam noteikto limita maksu, līdz ar to tas būtu aizstājams, sākot zveju ar zivju vadu. Piemēram, Engures ezerā ir paredzēts kopējais tīklu limits 5980 tīkli, un viena tīklu limita cena ir 2,85 eiro. Ja vēlētos uzsākt zveju ar zivju vadu, maksa par šo zvejas limita vienību būtu 3408,60 eiro, kas ir visu tīklu limitu maksa Engures ezerā. Savukārt ir publiskie ezeri, kuros šī maksas sasniegtu pat 15 000 eiro, jo tajos ir noteikti lielāki zvejas rīku limiti.
Izmaiņas noteikumos izstrādātas, pamatojoties uz Zvejniecības likumu, kas nosaka aizliegumu izmantot zivju vadu īpaši aizsargājamo dabas teritoriju ūdenstilpēs, izņemot zveju īpašos nolūkos un zinātniskās izpētes nolūkos. Saskaņā ar Zvejniecības likumu citās ūdenstilpēs zveja ar zivju vadu notiek pēc pašvaldības ierosinājuma, ievērojot prasības normatīvajos aktos par rūpnieciskās zvejas limitiem un izmantošanas kārtību iekšējos ūdeņos.