Foto – Shutterstock

Zvana, džinkst, sīc ausīs… Kas ir šie maldinošie trokšņi 1

Vienam šķiet, ka tā ir zvanīšana, cits saka: džinkst vai sīc, vēl kāds šo skaņu raksturo kā sienāža sisināšanu vai jūras šalkoņu. Patiesībā apkārtnē nekas neskan, tas ir tikai maldinošs troksnis vienā vai abās ausīs, kas nereti turpinās ilgstoši. Par šādas viltus skaņas sadzirdēšanas iemesliem taujāju Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas ausu, kakla un deguna ārstei, Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzējai Guntai Sumeragai.

Reklāma
Reklāma

Kāpēc tā notiek?

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Medicīniski to dēvē par tinītu – tinnitus, šis nosaukums cēlies no latīņu valodas vārda tinnere – “skanēt, tinkšķēt”.

Nereti domā, ka mulsinošā džinkstēšana saistīta ar sēra korķiem ausīs, taču tādā gadījumā biežāk šķiet, ka ausis ir aizkritušas. Zvanīšana ausīs gan mēdz būt arī ļoti īslaicīga, tādi piepeši troksnīši var gadīties katram. Visbiežāk tas notiek, pēkšņi saraujoties asinsvadiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jākļūst vērīgākam pret savu veselību, ja neizskaidrojamās skaņas atkārtojas un nepāriet.

“Zvanīšanai ausīs var būt ārkārtīgi daudz dažādu iemeslu. Jāsaprot, ka tas ir tikai simptoms, līdzīgi kā galvassāpes, kas var rasties, piemēram, paaugstināta asinsspiediena vai galvas sasituma dēļ,” skaidro ārste Gunta Sumeraga.

Visbiežāk troksnis ausīs saistīts ar asinsvadu un asinsrites mazspēju. Ārstam gan būtu jāprecizē, vai tas ir visai galvai un centrālajai nervu sistēmai vai tomēr selektīvi – vairāk kādai smadzeņu daļai vai tikai iekšējai ausij.

Troksnis ausīs vai galvā var būt arī pārciestas smagas galvas traumas vai infekcijas, piemēram, meningīta, sekas.

Izpētīts, ka tinīts pēc 30 gadu vecuma sastopams apmēram 33% cilvēku, galvenokārt vīriešiem, kuri strādā skaļā vidē, piemēram, celtniecībā.

Ikvienam ieteicams neklausīties ļoti skaļu mūziku, īpaši austiņās. Ja tomēr bez tā nevarat iztikt, neizmantojiet tādu austiņu modeli, ko ievieto auss kanālā: jo austiņas būs tuvāk bungplēvītei, jo dzirdes nervs saņems spēcīgāku skaņas vilni.

Foto – Shutterstock

Kā rīkoties?

Ja troksnim ausīs ir objektīvi cēloņi, tie jānovērš. Ja šāda nepatīkamā zvanīšana, dūkoņa, džinkstēšana nepāriet, noteikti jākonsultējas ar ārstu. Vispirms der uz to vērst sava ģimenes ārsta uzmanību, viņš, visticamāk, uzdos precizējošus jautājumus, ieteiks iziet nepieciešamos izmeklējumus un tad izlems, ko tālāk darīt.

Parasti cilvēkam iesaka vispirms doties pie ausu ārsta jeb otorinolaringologa. Iespējams, var būt nepieciešama arī neirologa vai kardiologa konsultācija, kā arī asinsvadu ķirurga vai neiroķirurga viedoklis. Tinīts ir visai sarežģīta diagnoze, nereti viens speciālists to nevar pilnībā novērst.

Reklāma
Reklāma

Pie ārsta jādodas nekavējoties, ja pēkšņi parādās troksnis vienā ausī, turklāt ar šo trokšņojošo ausi cilvēks arī sliktāk dzird un šīs sajūtas nepāriet 24 stundu laikā. Tas, iespējams, nozīmē, ka radušies akūti asinsrites traucējumi mazajā artērijā, kas apasiņo iekšējo ausi.

“Tad jārīkojas ātri! Nepieciešama ārsta konsultācija un izmeklējumi. Noteikti jālieto ārsta nozīmētās zāles, lai stāvoklis uzlabotos un dzirdes traucējumi nekļūtu par paliekošu parādību,” uzsver daktere Sumeraga.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.