Foto – Andris Ozoliņš

Jaunā dizainere Ieva Petkune rada šūpoļvannu un bērnu sedziņu ar interaktīvām zvaigznēm 0

Lai arī baumas par to, ka esot jau piedzimusi ar zīmuli rokā, jaunā dizainere Ieva Petkune uzskata par pārspīlējumu – cik vien sevi atceras, viņa esot kaut ko visur kur zīmējusi. No mazās Ieviņas mākslinieciskajām aktivitātēm Dikļos un vēlāk Valmierā smagi dabūja ciest tapetes, avīzes, salvetes, grāmatas, viss, kur bija vietiņa zīmēšanai. To, ka būs māksliniece, meitene stingri zināja un pie šīs domas agri pierada arī vecāki, eksakto zinātņu piekritēji.

Reklāma
Reklāma

Šūpoļvanna

Kokteilis
15 lietas, no kurām jāatbrīvojas līdz Jaunajam gadam
Kokteilis
“Turēšos savu puisīšu dēļ, tā man ir lielākā dāvana…” Dziedātājs Roberts Ošiņš pāragri pavadījis mūžībā sievu
Kokteilis
Te būs! 1 maz zināms fakts par katru zodiaka zīmi, piemēram, Auns ir bērnišķīgs
Lasīt citas ziņas

Pēc bērnu mākslas skolas Valmierā sekoja mācības Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā un tad jau kājas pašas aiznesa uz Latvijas Mākslas akadēmijas Vides mākslas nodaļu. Rembates parka atjaunošanai studentu grupa veica mācību darbu, kurā Ievas koncepts – Daugavas viļņu atmiņa – strukturējās plastiskos augsnes reljefa veidojumos. Ar šo maketu studente kopā ar biedriem startēja Stokholmas dizaina izstādē “Furniture and Light & Fair “Green House””, kur guva labas atsauksmes.

Izstādē “Salone satelite Moscow 2014” tika atrādīts pavisam fantastisks dizaina idejas pieteikums – “Vanna – šūpuļtīkls”. Akrila objekts mērogā 1:2 tapa sadarbībā ar vietējo vannu ražotāju “PAA”. “Vannas ideja man rādās sarežģītu asociāciju ķēdes rezultātā no mēness sirpja un tā, kā tas pāršūpo uz nākamo dienu. Vanna šūpojoties ieslēdz seno instinktu relejus, bērns mātes vēderā… šūpuļtīkls… laiva jūrā… ligzda kokā. Apziņas dzīlēs dusošās “miera ostas” atmiņas pilsētas steigā un stresā palīdz līdzsvaroties,” domā Ieva. Savienojot vannošanos un šūpošanos, pastiprinās ūdens procedūras efekts un tas būtu noderīgs īpaši izsmalcinātos SPA. Iespējams, tam būtu pat dziedniecisks iespaids. Šobrīd “Vanna – šūpuļtīkls” ir modeļa stadijā, tomēr māksliniece ir jauna un šūpoļvannas tehnoloģiskajai pilnveidošanai visa dzīve priekšā.

Ilgtspējīgs dizains

CITI ŠOBRĪD LASA

Studentu apmaiņas programmas laikā Ieva nonāca mazas Anglijas studentu pilsētiņas Falmutas universitātē. “Mācību laikā uz mani lielu iespaidu atstāja pazīstamā angļu mākslas teorētiķa Džonatana Čepmena ideja par to, ka ilgtspējīgs dizains rodas no emocionālas pieķeršanās. Ilgtspējīgs tas patiešām nozīmē to, ka priekšmetam jākalpo ilgu laiku un tas nedrīkst nonākt atkritumos. Tāds ir, piemēram, bērnības mīļotais rotaļu lācītis, ko dažs labs glabā visu mūžu. Lietas ilgtspējību veicina emocionālā piesaiste. Izmantojot jaunās tehnoloģijas, mūsdienās var panāk neparastas jauna līmeņa emocionālās saites izveidošanos. Par šo tēmu rakstīju eseju un tā man zemapziņā sāka nobriest Zvaigžņu segas ideja,” atceras Ieva.

Mājās ar profesori Barbaru Ābeli tēma tika analizēta. Ka var panākt, lai bērni pieķeras, piemēram, segai? Varbūt segai vajag apmierināt vēl kādu bērna vajadzību, piemēram, bailes no tumsas. Ja sega spīdētu, tas samazinātu bailes no tumsas, bērnu pozitīvi ietekmētu un raisītu emocionālu saiti. Tā uzstādot pareizos jautājumus un sameklējot pareizās atbildes, pamazām tapa interaktīva sega bērniem un vecākiem. Sega aprīkota ar atlokāmām zvaigznēm, kuru centrā esošās gaismiņas iedarbina no speciālas mobilās lietotnes telefonā. Gaismiņas spīd 30 minūtes, līdz palēnām izdziest. Izpētīts, ka tieši šis laika sprīdis ļauj bērnam iemigt. Moderno tehnoloģiju adaptāciju dizaina objektā veica Rīgas Tehniskās universitātes Elektrotehnikas un enerģētikas fakultātes studentu laboratorijas puiši un it īpaši pateicoties Ritvaram Grēberam. Darbs šogad atnesa “Gada balvas dizainā 2015” izstādes “Dizaina sala 2015” simpātiju balvu “Atradums”.

Interaktīvā Zvaigžņu sega

Modernais vārdiņš “interaktīvs” nozīme to, ka starp priekšmetu un saimnieku iespējama sadarbība. Sega ir pilnībā praktiski izmantojama savām tiešajām funkcijām, to var izmantot kā pledu, klāt uz grīdas vai pie sienas. Sega ir pilnīgi droša. Zvaigznes darinātas pēc japāņu origami principa, tās salokās un atlokās, ko rotaļājoties paveic pats bērns. Segas stūrī novietots mikrokontrolieris, kas nodrošina enerģiju, iededz zvaigznes un regulē to spožumu. To, izmantojot speciālu mobilo lietotni, ar “Bluetooth” savienojumu vada no telefona vai planšetes. Segas zvaigznājs ļauj nodemonstrēt 10 zvaigznājus, no kuriem katrs ir veltīts vienam dzīvniekam: lielajam sunim, gulbim, ķirzakai, lauvai, zaķim, vilkam, čūskai, lielajam lācim, mazajam lācim un lapsiņai. Zvaigznāju attēliem mobilajā lietotnē pievienoti 10 dzejoļi, katrs par sava dzīvnieka tēmu.

Vakarā pirms gulētiešanas bērns var izvēlēties vienu no segā attēlotajiem zvaigznājiem un iedegt zvaigznes, kuras iemirdzēsies segā. Bērnam šīs zvaigznes ir jāatrod pēc maigā spīduma un jāatver. Pēc tam vecāki nolasa zvaigznāja dzejoli, gaisma lēnām iemieg kopā ar bērnu, līdz izdziest pavisam. Darbs vedina bērnus uz neparastu gaismas, dzejas un zvaigznāju rotaļu. Tas izglīto, jo palīdz iepazīt zvaigznāju formas un dzejoļus. Sega ir pilnīgi droša, tā ir kopjama un to drīkst ķīmiski tīrīt. Tuvāk mobilās lietotnes apskatāmas http://www.ieva-p.com/.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.