Foto: pexels.com

ZVA sāk pacientu informatīvo kampaņu par jauno kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtību 0

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) šodien aizsāk nacionāla mēroga pacientu informatīvo kampaņu par jauno kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtību, kas paredz, ka no 1.aprīļa ārsti valsts kompensējamo zāļu receptēs norādīs zāļu aktīvo vielu jeb starptautisko nepatentēto nosaukumu (SNN), aģentūru LETA informēja ZVA.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Kokteilis
Ir vērts “nošpikot”! 10 lietas, ko bērni zina, bet pieaugušie ir aizmirsuši
Lasīt citas ziņas

Kampaņas “Zini un nepārmaksā” laikā līdz aprīļa sākumam tiks izvietotas vides reklāmas, paziņojumi radio un televīzijā, kā arī drukātie materiāli aptiekās un ārstniecības iestādēs.

Izmaiņas valsts kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtībā paredz, ka no 1.aprīļa ārsti valsts kompensējamo zāļu receptēs norādīs zāļu aktīvo vielu jeb SNN, nevis zāļu komerciālo nosaukumu. Šīs izmaiņas ir nepieciešamas, lai Latvija pārņemtu Eiropas praksi kompensējamo medikamentu izrakstīšanā, kā arī novērstu situāciju, ka pacienti izvēlas dārgākos medikamentus, ik gadu pārmaksājot ap 25 miljoniem eiro, lai arī zemākas cenas zāles ir tikpat drošas un ar tādu pašu terapeitisko efektu.

CITI ŠOBRĪD LASA

ZVA direktors Svens Henkuzens piektdien žurnālistiem norādīja, ka līdzīga kampaņa notiks arī septembrī, kad parasti pieaug saslimstība.

ZVA direktors klāstīja, ka šīm izmaiņām potenciāli varētu būt pozitīvs efekts cīņā pret koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19. Viņš skaidroja, ka, samazinoties konkrētu medikamentu cenām, varētu pieaugt pacientu spēja iegādāties dažādus nepieciešamos medikamentus.

Tomēr Henkuzens arī neizslēdza iespēju, ka būs tādi pacienti, kurus neapmierinās gaidāmās izmaiņas, jo ierasto medikamentu nāksies aizvietot ar citu.

Savukārt veselības ministre Ilze Viņķele (AP) uzsvēra gaidāmo izmaiņu pozitīvo pienesumu. Viņa argumentēja, ka tādā veidā būtiski samazināsies pacientu līdzmaksājumi, piebilstot, ka kopējais ieekonomēto līdzekļu apjoms gadā varētu sasniegt 25 miljonus eiro.

“Ārstē nevis nosaukums vai brends, bet ārstē aktīvā viela,” sacīja ministre, skaidrojot, ka visbiežāk tieši nezināšana ir pārmaksāšanas pamatā, jo cilvēki nereti nezina par alternatīvām, kas ir tikpat efektīvas kā “brendotās” zāles.

Būs arī gadījumi, kad medikamentu maiņa nav pieļaujama, piemēram, cilvēkiem ar transplantētiem orgāniem, tāpēc šādās situācijās ārstam būs tiesības izrakstīt to pašu medikamentu, par to sniedzot paskaidrojumu rakstiskā formā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.