Žurnāls “Agro Tops” jūnijā 0

APSKATĪT ŽURNĀLA JAUNO NUMURU

Agro Topā jūnijā

Kooperatīvs nav burvju nūjiņa
Aizvadītās ziemas sekas Latvijas laukos vēl ilgi būs jūtamas. Intervijā ar Induli Jansonu, VAKS un arī Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas valdes priekšsēdētāju, par to, kādā stāvoklī šobrīd ir Latvijas graudaudzētāju sējumi, kādas ražas un graudu cenas var prognozēt un kāda loma šajos procesos ir nozares kooperatīvam.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Vai Latvijā būs trifeļu dārzi?
Latvijā kultivēto sēņu attīstība iet visai dīvainu ceļu – no reāli izpildāmiem risinājumiem uz arvien lielāku eksotiku. Iesākumā bija šampinjoni, tad austersēnes un šitake, tagad trifeles.

Ar āboliņu vien ganībās būs par maz
Atjaunojot vai ierīkojot zālājus, vispirms jāzina, kā tos paredzēts izmantot – tikai lopbarības sagatavošanai, tikai ganīšanai vai arī lietot kombinēti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vietējās šķirnes mūsu apstākļiem piemērotākas
Saldus novada Jaunlutriņu pagasta z/s Ķiveļi savos laukos audzē galvenokārt Skrīveros selekcionētās zālaugu šķirnes un plāno to darīt arī turpmāk, lielāku uzmanību pievēršot tieši vietējo stiebrzāļu barības vērtībai, pastāstīja uzņēmuma īpašnieks Jānis Kleins un agronoms Māris Narvils.

Kas apdraud pākšaugu sējumus?
Gan zirņi, gan pupas ir ļoti labs priekšaugs daudziem kultūraugiem, kā arī labs proteīna avots. Palielinoties šo kultūru platībām, palielinās arī to kaitēkļi un slimības, kas bieži saistās ne tikai ar zemu ražību, bet arī ar nepietiekami labu sēklu kvalitāti, sevišķi pārtikas vajadzībām.

Ja pērkam lietotu tehniku
Katru gadu Latvijas lauku saimniecībās, pateicoties ES līdzfinansējumam, ienāk vidēji 500–600 jaunu traktoru un ap 100 jaunu graudu kombainu, bet joprojām liela daļa saimniecību izvēlas lietotu lauksaimniecības tehniku. Rakstā par lietotas tehnikas iegādes niansēm.

Piena un gaļas pārraudzībā gaidāmas pārmaiņas
Šāgada nogalē darbu varētu sākt jaunais piena un gaļas pārraudzības plānotājs CILDA, sarunā ar Agro Topu atklāja Lauksaimniecības datu centra ciltsdarba nodaļas vadītāja Daina Lodiņa.

Ilgmūžība cieši saistīta ar ekonomiku
Mūža ražīgāko govju top 50 šogad desmit govis ir no kooperatīva Trikāta KS vadītāja Ulda Krievāra saimniecības Pilslejas Vecbebros.

Pirms dzemdībām govis sūta īsziņu
Limuzinu šķirnes audzētavā Rudzāts un piena ražošanas saimniecībā Ceraukste Agro sāk izmantot ierīci precīzai dzemdību brīža noteikšanai – VelPhone. Tā mēra govs vaginālo temperatūru un, tuvojoties dzemdību brīdim, sūta īsziņu uz mobilo tālruni.

Kas jāzina pirms slaukšanas robota iegādes
Fermu īpašniekiem, kas iecerējuši nākotnē iegādāties slaukšanas robotus, jāatceras, ka tā ir pilnīgi jauna tehnoloģija, tāpēc pieredze, kas uzkrāta darbā ar tradicionālajām slaukšanas iekārtām, būs noderīga tikai daļēji.

Reklāma
Reklāma

Kūtsmēslu krātuves – vides aizsardzība vai birokrātijas untumi?
Kamēr zinātnieki veic pētījumus par gāzu emisiju un kūtsmēslu kaitējumu dabai, Latvijas zemniekiem ir savs viedoklis par kūtsmēslu krātuvēm.

Par laputīm ne tikai kartupeļos un rozēs
Kopīgais kartupeļiem un rozēm nav tālu jāmeklē – tie ir skaistie ziedi. Kopīgi ir arī kaitēkļi – laputis. Atšķirīgais – vien laputu nosaukums, to dzīvesveids un ierobežošanas paņēmieni.

Augļaizmetņu retināšanas ietekme uz ābolu kvalitāti
Latvijas augļkopības institūts veica izmēģinājumus ar astoņām Latvijā audzētām ābeļu šķirnēm par dažādu augļaizmetņu retināšanas veidu ietekmi uz augļu kvalitāti, lapu virsmu un koku ziedēšanu nākamajā gadā.

RIMpro prognoze ābolu tinēja populācijas ierobežošanai Latvijā
Pasaulē ābolu tinējs Cydia pomonella L. ir viens no bīstamākajiem un grūtāk ierobežojamiem kaitēkļiem ābeļu dārzos. Latvijā kaitēklis ir izplatījies visos ābeļu stādījumos.

Kādu vīnogu izvēlēties?
Katrai šķirnei, hibrīdam ir gan stiprās, gan vājās vietas. Nav iespējams atrast tādu šķirni, kas būtu gan agra, salda, salcietīga, gan izturīga pret slimībām un ar kuru nekas nav jādara.

Sīpolu mēslošana un aizsardzība
Dažādu selekcijas firmu ieteikumi sīpolu mēslošanā mēdz būtiski atšķirties, ir jāņem vērā hibrīdu un audzēšanas apstākļu īpatnības. Arī sēto un no sīksīpoliem audzēto sīpolu prasības pēc barības elementiem ir atšķirīgas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.