Žurnālisti atklāj, ka Krievija turpina pētniecību ķīmisko ieroču izveides jomā 0
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Starptautiskās pētniecisko žurnālistu apvienības “Bellingcat” veiktā izmeklēšanā secināts, ka Krievijā ir izvērsta slepena ķīmisko ieroču izveides programma, kuras ietvaros izstrādātā nervu paralītiskā viela “Novichok” tika izmantota uzbrukumos Krievijas bijušajam drošībniekam Sergejam Skripaļam 2018. gadā Britānijā un Krievijas opozīcijas līderim Aleksejam Navaļnijam šā gada vasarā.
Turpina indīgo kaujas vielu izstrādi
Kremlis noliedz jebkādu saistību ar Skripaļa un Navaļnija saindēšanu un apgalvo, ka Krievija iznīcinājusi tās ķīmisko ieroču krājumus.
Vairāku valstu laboratorijās iegūti neapstrīdami pierādījumi, ka uzbrukumos Skripaļam un Navaļnijam izmantota nervu paralītiskā viela “Novichok”. Šo slēdzienu apstiprinājuši arī Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas eksperti (OPCW).
Nervu paralītiskā viela “Novichok” tika izveidota Padomju Savienībā pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados. Krievijas prezidents Vladimirs Putins 2017. gadā apgalvoja, ka Krievijā ir iznīcināti visi tās ķīmisko ieroču krājumi.
Gadu ilgā izmeklēšanā, ko veica pētniecisko žurnālistu apvienība “Bellingcat” kopā ar Krievijas izdevumu “The Insider”, Vācijas žurnālu “Der Spiegel” un ASV finansēto raidsabiedrību “RFE/RL”, secināts, ka daži “Novichok” programmā iesaistītie Krievijas zinātnieki, kas savulaik strādāja militārās organizācijās, turpina savu darbu civilos pētniecības institūtos, bet citi darbojas Krievijas Aizsardzības ministrijas pārraudzībā esošās iestādēs, kur pēta organofosfātu indīgos savienojumus, no kuriem viens ir “Novichok”.
Nosaka sankcijas Krievijas amatpersonām
Eiropas Savienība saistībā ar Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija saindēšanu ar nervus paralizējošu kaujas vielu no “Novichok” grupas noteikusi sankcijas sešām Krievijas amatpersonām, tajā skaitā Federālā drošības dienesta (FDD) direktoram Aleksandram Bortņikovam.
Sankciju sarakstā iekļauts arī Valsts Organiskās ķīmijas un tehnoloģiju zinātniski pētnieciskais institūts (GosNIIOHT), ar kuru ES uzņēmējiem aizliegts uzturēt sakarus. “Privāti ierobežojoši pasākumi noteikti FDD direktoram Aleksandram Bortņikovam, prezidenta administrācijas priekšnieka pirmajam vietniekam Sergejam Kirijenko, prezidenta iekšpolitikas jautājumu pārvaldes priekšniekam Andrejam Jarinam, Krievijas aizsardzības ministra vietniekiem Aleksejam Krivoručko un Pāvelam Popovam, kā arī Krievijas prezidenta pilnvarotajam Sibīrijas federālajā apgabalā Sergejam Meņailo,” teikts ES dokumentā.
Atsevišķi sankcijas par miera graušanu Lībijā noteiktas prezidentam Putinam pietuvinātajam oligarham Jevgeņijam Prigožinam saistībā ar viņa finansētās privātās militārās kompānijas “Vagner” darbību. Arī Britānija drīz pēc Eiropadomes lēmuma publiskošanas paziņoja, ka pievienojas jaunajām ES sankcijām pret Krieviju.
ASV senatoru grupa paudusi aicinājumu ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijai noteikt Krievijai jaunas sankcijas par opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija saindēšanu. Lai aktivizētu sankciju mehānismus, senatori rosina izmantot Sergeja Magņitska aktu par tiesiskumu un atbildību, Magņitska globālo cilvēktiesību aktu, kā arī ASV likumu par ķīmisko un bioloģisko ieroču kontroli un to militāra lietojuma aizliegumu. Vēstuli parakstījuši abu lielāko politisko partiju pārstāvji.
Krievijas zinātnieki sazinās ar drošībniekiem
“Bellingcat” izmeklēšanā atklāts, ka kopš 2010. gada Sanktpēterburgas Valsts eksperimentālās militārās medicīnas institūtā, kas darbojas Aizsardzības ministrijas pārraudzībā, sadarbībā ar zinātnisko centru “Signāls” tiek turpināta kaujas vielas “Novichok” pilnveidošana.
Šie institūti sadarbojas ar Krievijas Aizsardzības ministrijas Centrālo zinātniskās pētniecības eksperimentālo institūtu, kas, kā liecina “Bellingcat” izmeklēšana, ir bijis iesaistīts Krievijas ķīmisko ieroču izveides programmā.
Sadarbība bijusi arī ar Organiskās ķīmijas un tehnoloģijas zinātnisko institūtu, kas esot savulaik pārraudzījis Krievijas ķīmisko ieroču krājumu it kā notikušo iznīcināšanu. Tālākā izmeklēšanā atklāta sadarbība starp zinātniskās pētniecības institūtiem un militāro vienību Nr. 29155, kas savukārt saistīta ar Krievijas militāro izlūkdienestu (GRU).
Sanktpēterburgas institūta direktors Sergejs Čepurs no 2017. gada novembra līdz 2018. gada martam, kad Solsberijā tika saindēts Skripaļs un viņa meita, vismaz 65 reizes pa tālruni sazinājies ar karaspēka daļu Nr. 29155.