Publicitātes foto

Zoodārzs ņem savā aprūpē šogad pirmo piekrastē atrasto roņu mazuli 0

Jūrmalas pludmalē svētdien atrasts aptuveni divas nedēļas vecs pelēko roņu mazulis, kuru Slokas dzīvnieku patversmes darbinieki pēc Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistu ieteikuma nogādājuši Rīgas Zooloģiskajā dārzā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Rīgas Zooloģiskajā dārzā informē, ka pēc pirmās apskates konstatēts, ka ronēns ir novārdzis un dabā izdzīvot nebūtu spējīgs.  Šopavasar šis ir pirmais zoodārzā uzņemtais roņu mazulis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iepriekš katru pavasari lielākā vai mazākā skaitā uzņemti nelaimē nonākuši pelēko roņu un pogaino sīkroņu mazuļi, kuru mākslīgo izbarošanu finansiāli atbalsta Ventspils dome. Tā kā siltā ziema Baltijas jūrā un Rīgas jūras līcī neļāva veidoties stabiliem ledus laukiem, Rīgas Zooloģiskā dārza darbinieki prognozē, ka šajā pavasarī pludmalēs būs atrodams ne viens vien novārdzis, vai arī vienkārši atpūsties izrāpojis ronēns.

Rīgas Zoodārzā skaidro, ka marts un aprīlis ir laiks, kad uz Igaunijas piekrastes salām un tās ieskaujošajiem ledus laukiem dzimst pelēko roņu mazuļi. Nav izslēgts, ka daža roņu mamma par dzemdību vietu izvēlēsies arī Latvijas piekrastes ledu vai pludmali. Ne katrs mazulis izdzīvo, jo tikai veseliem un labu stāvokli sasniegušiem īpatņiem ir pietiekoši tauku rezervju, lai aukstajā ūdenī nenosaltu un dažu nedēļu laikā pēc tam, kad māte beigusi barot ar pienu, iemācītos patstāvīgi ķert zivis.

Nokļūstot jūrā priekšlaicīgi (ieskalo viļņi, aizpūš kopā ar ledus gabalu, māte pazaudē mazuli, kurš aizklīdis no pastāvīgās uzturēšanās vietas u.c.), mazulim iespējas izdzīvot ir pavisam nelielas. Šādus novārgušus, savainotus vai neglābjami slimus pelēko roņu mazuļus nereti martā – aprīlī atrod arī Latvijas piekrastē.

Zoodārzā atzīmē, ka jāņem gan vērā, ka ne katram pludmalē atrastam roņu mazulim vajadzīga palīdzība. Ja ronēns jau sācis mainīt (uz galvas, muguras) balto garo pūku tērpu pret īsu pelēku vilnu, visticamāk, tas jau uzsācis patstāvīgu dzīvi un labākais, ko šādā gadījumā darīt – paņemt suni pavadā un mazulim netraucēt. Tāpat palīdzība nav vajadzīga apaļīgam un ņipram mazulim, kuru vēl klāj baltā pūka, jo, iespējams, tas gaida māti. Tad pareizākais – steigšus attālināties, piekodina Rīgas Zoodārzā.

Ja māc šaubas par ronēna veselības stāvokli, dzīvnieks izskatās novārdzis vai ir redzami ievainojumi, ieteikums sazināties ar Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistiem pa tālruni 67509545, 29123431. Patvarīgi ronēnu pārvietot nav ieteicams. Vides speciālisti palīdzēs izvērtēt situāciju un nepieciešamības gadījumā sazināsies ar Rīgas Zooloģisko dārzu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.