Žogs, lai neaiznes dižakmeni? 14
Šovasar apceļojot Latgali, ar ģimeni pabijām arī pie Latvijas lielākā akmens Nīcgalē. Pirms tam bijām arī izlasījuši “Lauku Avīzes” izdevniecības izdoto brīnišķīgo Gunta Eniņa grāmatu “Nezināmā Latvija”, kur autors ļoti interesanti raksta par Nīcgales akmeni, bet noslēgumā piebilst: “Nīcgales dižakmens apkārtni labiekārto akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži”. Diemžēl varenais un dārgais žogs visapkārt Lielajam akmenim ir lieka pārcenšanās, tas īstenībā ir dabiskās akmens ainavas piesārņojums, traucēklis. Darināts no platiem dēļiem, tas aizsedz lielu daļu no akmens un neļauj to skatīt netraucēti. Nekādas aizsardzības funkcijas masīvais nožogojums neveic, jo tik un tā ir atstāta brīva pieeja uz akmenī iekaltajiem pakāpieniem no akmens apbēruma puses.” Jāteic, ka man pilnībā jāpiekrīt Eniņa kunga viedoklim – žogs ap akmeni ir nevajadzīga pārcenšanās, skats sabojāts. Prātojot, ar kādu mērķi aplikts žogs, smējāmies – laikam, lai neviens neaiznestu… Bet tomēr neizpratne paliek, ar kādu domu “Latvijas valsts meži” šo žogu aplikuši? Linda Veita Rīgā
Lasītājai atbild akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs:
“Sabiedrībai nozīmīgo vietu (SNV) Nīcgales Lielo akmeni akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži” līdzīgi kā citus objektus saņēma mantojumā no iepriekšējiem meža apsaimniekotājiem (tas bija izveidots vēl Daugavpils MRS laikos). Labiekārtojot Nīcgales Lielā akmens teritoriju 2011. gadā, tika atjaunots arī akmenim apkārt esošais žogs.
No uzņēmuma dibināšanas līdz šim brīdim par SNV Nīcgales Lielo akmeni esam saņēmuši tikai pozitīvas atsauksmes gan no sabiedrības, gan no apkārtējām pašvaldībām. Nīcgales Lielais akmens no 80 vietām Latvijā ir ierindojies 12 labāko dižvietu sarakstā sociālā projekta “Latvijas Dižvietu mājas karte” jeb “Iemīli Latviju ar mājas dižvietām” iedzīvotāju balsojumā.
Vēsturiski žogs ir izveidots kā dekoratīvs elements, kas palīdz izcelt akmeni apkārtējā ainavā un ļauj novērtēt tā diženumu. Veicot nākamo SNV atjaunošanu un labiekārtošanu, “Latvijas valsts meži” ir gatavi diskutēt ar vietējo sabiedrību arī par citādu šīs visai Latvijai nozīmīgās vietas noformējumu.
Akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži” attīsta, labiekārto un uztur vairāk nekā 350 sabiedrībai nozīmīgas vietas visā Latvijā – apskates objektus, atpūtas vietas, takas, skatu torņus un parkus, piedāvājot iespēju bez maksas atpūsties valsts mežos ikvienam Latvijas iedzīvotājam un viesim.”