Žogs kā bremze, bet ne kā mūris. “LA” viesojas Lavošniekos, kur būvēs vienu no tā posmiem 11
Uz Latvijas robežas ar Krieviju noteiktās vietās ir sākta žoga būvniecība – tas paredzēts problemātiskās vietās kā papildu šķērslis robežpārkāpējiem. Nesen “LA” viesojās Lavošnieku robežapsardzības nodaļā Latvijas ziemeļaustrumos, kur jau šovasar būs uzsliets viens no žoga posmiem. Sākotnēji robežjoslas labiekārtošana bija iecerēta, lai cīnītos pret preču kontrabandistiem, bet pēdējo divu gadu notikumi liecina, ka galvenais mērķis tagad ir aizkavēt un noķert nelegālos imigrantus.
Lavošniekos Latvijas puses robeža izskatās labāk iekārtota, lai gan arī Krievijas pusē rosās strādnieki. Žoga vēl nav, tas iecerēts četru metru attālumā no robežlīnijas – divus metrus augsts metināts žoga siets, kam pa virsu uzvītas dzeloņdrātis. Kopumā Latvijas–Krievijas robežas labiekārtošana valstij izmaksās 21 168 410 miljonus eiro. Paredzēta arī robežjoslas sakārtošana un attīrīšana. Lavošniekos 12 metrus platā apsekotā posmā robežjosla jau ir attīrīta – robežsargiem iespējams gan noteikt pēdas, gan pārvietoties ar kvadricikliem un sniega motocikliem. Pie robežas ir izbūvēta arī noteka, lai robežsargiem būtu vieglāk veikt patruļas un būtu mazāk šķēršļu.
100 metru caurumi dzīvniekiem
Plašsaziņas līdzekļos pērnruden izskanēja informācija, ka ik pēc viena kilometra žoga posmos būs 100 metru pārrāvumi, lai varētu nodrošināt savvaļas dzīvnieku migrāciju. Taču dzīvnieku pazinēji teica, ka tik bieži atstātiem caurumiem robežā nav zinātniska pamatojuma. Sabiedrībā ironizēja, ka pa tiem mierīgi ienāktu gan dzīvnieki, gan migranti. Tagad iestādes skaidro, ka būvniekiem būšot iespēja variēt, kuros posmos atstāt pārrāvumus žogā.
Bet kā tad dokumentos radās šī iecere par 100 metru pārrāvumiem? Tehnisko projektu robežjoslas labiekārtošanai izstrādājusi SIA “Pk 19+93”. Nodrošināt vietas dzīvnieku migrācijai esot bijusi prasība no Valsts vides dienesta Rēzeknes reģionālā pārvaldes puses, un tā bijusi pamatota ar attiecīgajiem Ministru kabineta noteikumiem, kuros gan nav minēts, cik gari pārrāvumi nepieciešami.