Žogā uz Latvijas–Baltkrievijas robežas iesaka caurumu 21
Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Noslēdzies Latvijas valsts meža zinātnes institūta “Silava” un VAS “Valsts nekustamie īpašumi” pētījums “Dzīvnieku migrāciju taku identificēšana un ieteikumu sniegšana Latvijas–Baltkrievijas robežas teritorijā”.
Projekta mērķis bija piedāvāt zinātniski pamatotu risinājumu žoga izbūves plānam uz abu valstu robežas, kas kalpotu gan valsts aizsardzībai pret nelegālo migrantu robežas šķērsošanu, gan novērstu Latvijas savvaļas dzīvnieku pilnīgu izolāciju no to populācijām kaimiņvalstīs.
Veicot ainavas analīzi abpus valstu robežai, kā arī apkopojot aptaujās gūto informāciju, secināts, ka dzīvnieku migrācija pāri valsts robežai ir regulāra un notiek abos virzienos, turklāt lielai daļai dzīvnieku tieši valsts pierobežas teritorija nodrošina dzīvošanai nepieciešamos nosacījumus.
Žoga dēļ dzīvnieki ikdienā nespēs šķērsot ierasto teritoriju, kas ilgtermiņā var novest pie negatīvām izmaiņām dzīvnieku populācijā.
Tāpēc, apzinoties žoga nepieciešamību, “Silavas” pētniekiem ir divi ieteikumi.
Pirmkārt, žoga izbūves gaitā radīt pēc iespējas mazākas izmaiņas pierobežas biotopos un otrkārt – vietās, kur dzīvnieki jau iestaigājuši savas takas, žogs jābūvē ar iespēju sieta pinumā veidot viegli kontrolējamus pārrāvumus.
Ieteikumu neievērošana, visticamāk, radīs dzīvnieku mēģinājumus žogu šķērsot, rāpjoties, lecot, triecoties vai rokoties pa apakšu, tādējādi savainojoties un bojājot žoga konstrukcijas.