Zog alkoholu, nevis maizi 3
Arī “Latvijas Avīze” vairākkārt vēstījusi par garnadžiem, kas aptīra mazdārziņus, dzīvokļus, lauku mājas, nesmādējot ne zaptes burciņas, ne braucamos, labības kombainus ieskaitot. Mūsu ilggadējiem lasītājiem vaicāju, kā viņi sargā savus īpašumus no zagļiem.
Baušķenieks Aigars Rozenbergs atzīst, ka par nožēlošanu šis netikums pastāvējis visos laikos un pie visām varām. Aigars strādā veikalā un, lūk, ko novērojis – garnadži nebūt neskatās uz nocenoto maizes kukulīti vai uz lēto desu, bet zog alkoholiskos dzērienus un konfektes. Saldumu kārotāji, izrādās, esot pusaudži un tantuki nopietnos gados. Turklāt konfekšu “čiepšana” notiekot tieši videokameru priekšā.
Jānis Krūmiņš no Ķekavas stāsta – nesen kaimiņmājās bērniem nozagts batuts. Ģimene uz pāris dienām izbraukusi, un viņu prombūtni zagļi veikli izmantojuši. Jānis nesaprot, kā pēc tam šie cilvēki var naktīs mierīgi gulēt. Vai nemaz sirdsapziņa nemoka? Andris Survilo papildina – laukos ļoti zog motorzāģus, degvielu, dažādu tehniku. Kaimiņmājās nakts laikā no pagalma aizvests zāles pļāvējs, tas, kurš uz četriem riteņiem un maksā vairākus tūkstošus eiro. Nuja, saimnieki vieglprātīgi atstājuši laukā pie mājas stūra, bet māja ceļa malā… Garāmbraucot zagļi noskatījuši un naktī klusi aiztransportējuši.
Kā nosargāt savu īpašumu? Rīdzinieks Linards Strelēvics uzskata, ka arī pašiem iedzīvotājiem jābūt atbildīgiem par savu īpašumu, piemēram, dzīvoklim ierīkojot dubultās durvis vai ieliekot metāla durvis. Aizejot noteikti jāaizver logi, lai lieki neizaicinātu garnadžus. Rihards Apkalns, būdams zemessardzes veterāns, turklāt bruņots, uz maiņām ar kolēģiem dienu un nakti apsargājot kāda sabiedrībā pazīstama politiķa namīpašumu ārpus Rīgas. “Nostrādā bezdrāts telefons, un te neviens nelien,” ne bez lepnuma paziņo Rihards. Viņš iesaka īpašumu sargāt, pieslēdzot signalizācijai un arī apdrošinot.
Jelgavniece Tija Freimane un rīdzinieks Gunārs Ziemelis domā, ka būtu jāpastiprina zemessardzes un vietējo policistu loma zagļu apkarošanā un garnadži jāsoda bargi ar reāliem, nevis nosacītiem sodiem. “Laukos situācija kļūst arvien drūmāka,” atzīst Gunārs, tāpēc arī zemniekiem jādod rokās bise, lai noteiktos apstākļos šauj ar skrotīm zaglim dibenā.