Zobus saudzēt lētāk nekā labot 0
Lai gan daba cilvēkam devusi trīsdesmit divus zobus, reti kuram tie mutē paliek līdz pat sirmam vecumam. Pasaules Veselības organizācija atzinusi, ka cilvēks var pilnvērtīgi dzīvot un sakošļāt ēdienu, ja viņam mutē ir divdesmit zobi – pa desmit augšējā un apakšējā žoklī.
Turklāt tiem jābūt priekšējiem zobiem – no piektā līdz piektajam (zobus skaita no vidus uz abām pusēm, sestais un septītais ir dzerokļi, astotais – gudrības). Diemžēl Latvijā daudzi, it īpaši gados vecāki cilvēki, joprojām uzskata, ka zobus izraut ir izdevīgāk nekā pareizi kopt vai ārstēt. RSU Terapeitiskās stomatoloģijas katedras vadītāja, asociētā profesore Anda Brinkmane gan domā citādi: “Pat ja mutē palikuši trīs, četri vai kaut viens zobs, tas noteikti jāsaglabā. Arī zobu plate vieglāk turas, ja tai ir kur “pieķerties”.
Turklāt zobu pasargāšana no bojāšanās noteikti izmaksā daudz lētāk par jebkura zobu rāvēja pakalpojumiem.
Sausā mutē cauri zobi
Zobu stiprumu pirmkārt nosaka iedzimtība. Gandrīz tikpat liela nozīme ir siekalām, to sastāvam un daudzumam. Anda Brinkmane skaidro, ka siekalas nodrošina zobu veselībai labvēlīgu vidi, uzturot mutes dobumā vajadzīgo pH līmeni. Arī kalcijs, fosfors, fluors, ko satur siekalas, aizsargā zobus no bojāšanās.
Veselam cilvēkam diennaktī mutes dobumā izdalās 1 – 1,5 litri siekalu. Taču novecojot to daudzums samazinās. Sausās mutes sindroms mēdz būt, arī slimojot ar dažādām slimībām, piemēram, cukura diabētu, Parkinsona slimību, reimatoīdo artrītu. “Sausumu mutes dobumā var izraisīt medikamenti, piemēram, asinsspiedienu mazinošie līdzekļi, antidepresanti, miega zāles, diurētiskie līdzekļi,” norāda profesore, piebilstot, ka šāda blakne ir aptuveni četrsimt ikdienā lietotiem medikamentiem, it īpaši zālēm, ko lieto sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai.
Sausās mutes sindroms ne tikai rada sliktu elpu, bet veicina arī pastiprinātu zobu bojāšanos, jo siekalu ir par maz, lai tās veiktu savu funkciju, zobu emalja strauji zaudē minerālvielas, kļūst trausla un veidojas caurumi. Tas paver ceļu arī smaganu slimībām un dažādām mutes dobuma infekcijām, piemēram, piena sēnītei.
Aptiekā iespējams iegādāties mutes dobuma kopšanas līdzekļus – zobu pastas, šķidrumus mutes skalošanai, aerosolus un gelus, kas veicina siekalu izdalīšanos, un paredzēti cilvēkiem, kas cieš no sausās mutes sindroma. Pret mutes sausumu var cīnīties, arī lietojot košļājamo gumiju bez cukura vai ksilitolu saturošas košļājamās gumijas, kas domātas kariesa profilaksei. Mutes dobumu var mitrināt, ik pa brīdim iedzerot malciņu ūdens.
Skābe sagrauž emalju
Dažādu skābju ietekmē notiek zobu emaljas erozija jeb cieto audu noārdīšanās. Skābes mutes dobumā nonāk gan kopā ar ēdienu, gan veselības problēmu dēļ, piemēram, slimojot ar gastrītu, kuņģa čūlu vai atviļņa slimību, kad kuņģa skābe regulāri nonāk mutē. Lai gan zobu bojāšanos parasti saista ar saldumu ēšanu, tikpat postoši uz zobiem iedarbojas arī skābi ēdieni un dzērieni, kā arī skābes saturoši medikamenti un vitamīni, piemēram, C vitamīns.
“Šobrīd modē ir vīna lietošana. Taču tai ir arī blakus efekts – sausais vīns, it īpaši baltais, bojā zobu emalju, izraisot eroziju,” skaidro Anda Brinkmane. Izrādās, uz zobiem kaitīgi iedarbojas svaigi augļi, dārzeņi un to sulas, kafija, limonādes, etiķi saturošas mērces.
Papildu kaitējumu rada saldi un ķepīgi pārtikas produkti, piemēram, žāvētas aprikozes, staipīgās konfektes vai cepumi, kuru paliekas līp pie zobiem un salien to spraugās, ilgstoši pakļaujot zobus skābju iedarbībai.
No zobārsta viedokļa raugoties, vienīgais veselīgais produkts ir siers, jo tā baudīšana zobiem neko sliktu nenodara.
Lai pasargātu zobus no skābes uzbrukumiem, Anda Brinkmane aicina zobus tīrīt vismaz divas reizes dienā – no rīta pēc brokastīm un pirms gulētiešanas. “Novecojot zobu stiprums mazinās, tādēļ arī šajā dzīves posmā vajadzīgi fluorīdi,” viņa saka. Fluora tabletes gan senioriem lietot nevajag. Pilnīgi pietiks ar fluorīdu saturošu zobu pastu. Jāparūpējas par starpzobu spraugām, kuras visgrūtāk iztīrīt un kas parasti bojājas. Pēc maltītēm vai vismaz vakarā pirms gulētiešanas tās jāiztīra ar zobu diegu, turklāt neatkarīgi no tā, vai mutē paša zobi, zobu plates, kroņi vai smalkie implanti.
Uzziņa * Skābe pastiprināti veidojas, lietojot citrusaugļus, ābolus, banānus, kūkas un saldumus, žāvētus augļus, sausās brokastis, baltmaizi. * Zobus īpaši apdraud rafinētais cukurs, kuram nonākot mutes dobumā uzreiz sākas skābju izdalīšanās. * Skābe neizdalās, ēdot sieru, tādēļ maltītes beigās iesaka apēst gabaliņu siera. * Arī kafija veicina skābu vidi mutes dobumā, tādēļ pēc tās baudīšanas vēlams izskalot muti ar ūdeni. |