Foto – Shutterstock

Izvēlies piemērotu zobu suku: labāk lai mazāka galviņa un sintētiski sariņi 0

Kurš gan negrib veselus un baltus zobus, taču ne katrs tos kopj pietiekami rūpīgi. Viens no nosacījumiem, lai tie nebojātos un būtu skaisti, ir laba zobu suka un atbilstoša tīrīšanas tehnika.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Daudzi, pērkot jaunu zobu suku, vispirms novērtē cenu. Visparastākās – tā sauktās manuālās sukas iespējams iegādāties vidēji par pāris eiro. Droši var izvēlēties pazīstamo firmu ražojumus. Pavisam lētu, nedzirdētu kompāniju sukām sariņi var būt sliktākas kvalitātes, skrāpēt zobus un smaganas, kā arī krist laukā.

Katram sava zobu suka


Vairākumam cilvēku ieteicams lietot mīkstu (soft) suku un mainīt to reizi 3–4 mēnešos. Suku galiņi lietojot nodilst, tāpēc kļūst asi un rada zobos skrāpējumus, kuros savairojas baktērijas. Turklāt – lai arī cik rūpīgi mēs mazgātu sariņus pēc zobu tīrīšanas, tajos paliek pastas atliekas un savairojas baktērijas, īpaši, ja vannasistabā ir slikta ventilācija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tie, kas vēlas cietāku tīrāmo līdzekli, varētu izmantot vidējas cietības (medium) suku, bet cietas (hard), kuras veikalos atrodamas arvien retāk, zobu higiēnisti neiesaka nevienam.

Jutīgiem zobiem jāizvēlas suka ar īpaši mīkstiem sariņiem (supersoft), tomēr suka ar apzīmējumu ultrasoft lielai daļai cilvēku varētu būt par maigu.

Pēdējā laikā parādījušās zobu sukas, kuru sariem ir spici galiņi, kas tīrot labāk iekļūst zobu starpās, kā arī rievās starp smaganu un zobu.

Jāraugās, lai sukai būtu pēc iespējas mazāka galviņa, ar kuru varētu piekļūt arī grūtāk aizsniedzamām vietām, piemēram, astotajiem zobiem un zobu sāniem mēles pusē. Dažu suku galā šim nolūkam ir pagarināti un cietāki sariņi.

Labāk izvēlēties suku ar sintētiskiem sariņiem. Dabiskie, kas ir dzeltenīgāki, nelīdzenāki un rupjāki, mitrumā piebriest, un tajos savairojas baktērijas.

Atsevišķām sukām sariņos ir indikators, piemēram, kad tie no zilas krāsas pārkrāsojas balti, tā jāmet laukā.

Lai atvieglotu vecākiem izvēli, uz mazuļiem paredzētajām sukām ir norādīts vecums, kādam tās domātas. Dažas bērnu zobu sukas maina krāsu, tās noteiktu laiku turot rokā, bet mazie, lai šo procesu paātrinātu, nereti izmanto viltību – patur zem karsta ūdens un apgalvo, ka zobi iztīrīti.

Vienkūlīša sukas domātas tiem, kuri nēsā breketes, vai kuriem starp zobiem ir lielas spraugas. Zviedrijā ir pieņemta prakse – ja bērnam zobā ir caurums, reizēm vecāki, konsultējoties ar ārstu, ar šo suku to vietu rūpīgi tīra, līdz tā ar laiku sacietē un nevajag plombēt.

Reklāma
Reklāma

Starpzobu sukas ieteicamas, ja ir lielas zobu starpas, tiek nēsātas breketes, ir tilti, un tiem, kam ir periodontīts jeb tautā sauktā parodontoze.

Ceļojumiem piedāvā īpašas saliekamas zobu sukas, taču, ja ārpus mājas sanāk uzturēties bieži un ilgstoši, veselīgāk lietot parastu kvalitatīvu suku.

Speciāla, lielāka un cietāka suka ar īpašiem izliekumiem nepieciešama platīšu tīrīšanai, kuras salīdzinājumā ar zobiem ir grubuļainas.
[yesnopoll background=”#ff9c51″]
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.