Foto – Shutterstock

Kāpēc zobus griež un šņirkstina zīdaiņi un lielāki bērni? 2

Kāpēc bērni guļot griež zobus? INESE H. VIĻAKAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Zobu griešana jeb bruksisms ir neapzināta, spēcīga zobu sakošana un nekontrolējamas košļāšanas kustības miegā vai arī nomodā. Šī problēma var būt gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Visbiežāk zobus griež zīdaiņi, kad šķiļas piena zobi, un vēlāk, kad aug pastāvīgie. Vairākumam šis ieradums pāriet, kad beidzas zobu augšana. Pieaugušajiem tas raksturīgs miegā pēc darba dienas, kas prasījusi maksimālu koncentrēšanos un nervu spriedzi. Iemesls var būt arī pārmērīgs stress vai bailes, neregulāra saskare starp zobiem dažādās augšanas stadijās, nepareizs sakodiens, iztrūkstošs vai šķībs zobs, endokrīnās sistēmas slimības, alerģijas, parazīti kuņģa un zarnu traktā, nepilnvērtīgs uzturs. Ja bērns nedzer pietiekami daudz šķidruma, tā trūkums var veicināt zobu griešanu. Tomēr visi iemesli un cēloņi arvien nav pilnīgi izpētīti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja bruksisms izpaužas retu reizi, tas parasti nekādu kaitējumu nenodara. Turpretī, ja nepāriet, zobi bojājas, ātri nolietojas un kļūst jutīgi, rodas mutes gļotādas noberzumi un savainojumi, sāpes žoklī un galvas un spranda sāpes žokļa saspringuma dēļ. Pediatre Sarma Gaveika iesaka konsultēties ar zobārstu, ja bērna zobi izskatās nodiluši vai ir sūdzības par sāpēm vai jutīgumu, jo citādi zobus var zaudēt. Pieaugušajiem nākas likt kronīšus, tiltiņus vai protēzes. Turpinoties bruksēšanai, bojājas arī tās.

! Pirmsskolas vecumā speciāli līdzekļi parasti nav nepieciešami, bet lielākiem bērniem un pieaugušajiem ieteicamas zobu kapes vai citas metodes, kas palīdz novērst zobu nolietošanos. Vislabākās ir individuāli izgatavotās kapes, kas nosedz zobus un pasargā no nodilšanas. Tās var būt gan cietas, gan mīkstas, bet piemērotāko ieteiks speciālists.

Zobu higiēniste Ieva Apsīte uzsver stresa mazināšanas nozīmi, it īpaši pirms gulētiešanas, un iesaka dienā vairāk pievērsties fiziskajām aktivitātēm. Palīdz relaksējoša un muskuļus atslābinoša kakla, plecu un sejas muskuļu masāža un vingrojumi, nomierinošas tējas pirms miega.

Zobu griešanu mazina atteikšanās no produktiem, kas satur kofeīnu (kafija, šokolāde), no gāzētiem bezalkoholiskajiem, tostarp enerģijas dzērieniem.

Pareizi tīrot zobus, var labāk tikt galā ar bruksisma sekām, jo zobu griešana bojā emalju, rada plaisas un paaugstina jutību. Ieteicama birste ar mīkstiem sariņiem un fluorīdu saturoša pasta ikdienas kopšanai.

.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.