Zobu kiretēšana – kas tā tāda? 0
Lasītājs jautā: “Nesen lasīju par kiretēšanas tehniku, ko lieto zobu higiēnā. Ko šī tehnika īsti nozīmē? Kāds labums no tās zobiem?”
“Zobu higiēnas klīnikā Dali Dental zobu higiēna pacientiem galvenokārt tiek veikta, lietojot kiretēšanas tehniku. Tā ir pamats jebkurai kvalitatīvai zobu higiēnai, kuru bieži vien diemžēl aizstāj tikai ar zobakmens noņemšanu ar ultraskaņu. Ultraskaņas zobu higiēna sākotnēji tika izgudrota kā palīglīdzeklis, nevis kā pamatinstruments, ar ko veikt zobu higiēnu. Procedūras laikā zobu higiēnists var arī neizmantot ultraskaņas aparātu vai Air-flow sodas strūklas aparātu (kas paredzēts pigmenta noņemšanai), bet kiretēšanas tehnika ir obligāta,” paskaidro Dali Dental klīnikas zobu higiēnists Jurijs Mihelovičs.
“Zobu higiēnista kirete (no franču valodas curette – “liekšķere”) ir stomatoloģisks instruments, ko izmanto zemsmaganu un virssmaganu zobakmens noņemšanai un zobu saknes pulēšanai. Vizuāli kirete formas ziņā ir līdzīga pildspalvai ar smailu un asu āķveida galu.
Katra kirete paredzēta noteiktai zobu grupai ar konkrētu zobu virsmu. Piemēram, viena pieauguša pacienta zobu higiēnai vienas procedūras laikā, lai iztīrītu visus zobus, nepieciešamas vidēji piecas dažādas kiretes.
Kiretes uzgaļi ir veidoti tā, lai maksimāli ērti varētu aptvert konkrētu zobu rajonus, minimāli traumējot smaganu audus. Katrai kiretei līdzīgi kā pavāra nazim jābūt uzasinātai pēc katra pacienta, jo neasa kirete nevis noņem zobakmeni, bet tikai to nolīdzina.
Kiretēšanas tehnika ir darbietilpīga, smalka procedūra, ko var pielīdzināt centieniem ar dakšiņu noņemt nagu laku. Tā ilgst vismaz stundu.
Amerikas Savienotajās Valstīs un Rietumeiropā zobu higiēna ar kiretēšanas tehniku tiek uzskatīta par luksusa klases higiēnu, kas nodrošina visefektīvāko un pilnīgāko zobakmens noņemšanu. Latvijā bieži vien kiretēšanas tehnika tiek aizstāta ar vienkāršu ultraskaņas tīrīšanu.”