Zobu higiēna: Ko ietver šī procedūra un kāpēc tā ir svarīga kopējai mutes dobuma veselībai? 0
Lai cilvēkam būtu veseli un skaisti zobi, nepietiek tikai ar rūpīgu to kopšanu mājas apstākļos. Izmantojot parasto zobu birstīti un pastu, nav iespējams notīrīt pilnīgi visu mīksto un cieto aplikumu, kā arī zobakmeni. Lai paveiktu, nepieciešama profesionāla zobu higiēna, kuru, izmantojot īpašus instrumentus, veic zobu higiēnists.
Profesionālai zobu higiēnai ir ļoti liela loma ne tikai mutes dobuma veselības uzturēšanā, bet arī tā atvieglo zobārsta darbu – uz pilnībā notīrītiem zobiem vieglāk redzami dažādi bojājumi.
Ja mīkstais un cietais zobu aplikums, kā arī, zobakmens netiek regulāri noņemts, var parādīties dažādas mutes dobuma problēmas, kuru novēršanai būs nepieciešama zobārstniecība:
• Smaganu iekaisums jeb gingivīts – sārtas, pietūkušas un asiņojošas smaganas;
• Zobu kariess – visbiežāk attīstās uz virsmām starp zobiem un pie smaganām. Lai to novērstu, regulāri jāizmanto zobu diegs;
• Periodontīts – zobus iekļaujošo kaulaudu un mīksto audu iekaisums, kura rezultātā veidojas tā saucamās smaganu “kabatas”, sāk kļūt redzamas zobu saknes un zobi kļūst jutīgi;
• Nepatīkama elpa;
• Ja mutē ilgstoši uzkrājas aplikums, tas rada labvēlīgu vidi dažādu mikroorganismu attīstībai, kuri savukārt kairina un novājina mutes dobuma imunitāti, kā arī rada gļotādas slimības, piemēram piena sēnīti jeb hronisko kandidozi;
• Kad smaganu audi iekaisuši, mutē esošie mikroorganismi caur tiem var nonākt asinsritē. Ja cilvēka imunitāte nav pietiekami spēcīga, šie mikroorganismi, nokļūstot līdz orgāniem, var izraisīt nopietnas saslimšanas.
Kā norit zobu higiēnas procedūra?
Sākumā zobi higiēnists pārbauda, kādā stāvoklī ir pacienta mutes dobuma veselība. Ja tiek konstatēts, ka ir nepieciešama zobārstniecība, higiēnists rekomendē konsultāciju pie zobārsta. Kad pārbaude beigusies, pacientam tiek vaicāts par viņa uztura paradumiem, smēķēšanu, medikamentu lietošanu, zobu kopšanu, kā arī līdzekļiem, kuri ikdienā tiek izmantoti, lai uzturētu tīrus un veselus zobus.
Pēc tam higiēnists sniedz padomus, kā rīkoties, lai pacients uzturētu mutes dobuma veselību labā stāvoklī. Izmantojot žokļa modeli, tiek parādīts, kā pareizi jākopj zobi. Ja pacients piekrīt, higiēnists uzklāj uz viņa zobiem īpašu vielu, kura ar krāsas izmaiņām iezīmē zobu aplikumu. Šāda vizuāla un praktiska pieeja palīdz cilvēkiem labāk saprast, kā pareizi jārūpējas par zobu higiēnu.
Turpinājumā zobu higiēnists uzsāk profesionālās mutes dobuma higiēnas procedūru:
• Izmantojot ultraskaņas aparātu, notīra aplikumu uz zobakmeni;
• Ar rokas instrumentu noņem atlikušo aplikumu – to, kurš uzkrājas uz zobiem un zem smaganām, kā arī zobakmeni;
• Lai noņemtu aplikumu un zobus iekrāsojošo pigmentu, tiek izmantota arī sodas strūkla;
• Pēc tam ar pulēšanas birstīti katrs zobs tiek nopulēts;
• Tīrīšanu noslēdz, izmantojot zobu diegu un speciālus mutes dobuma skalošanas līdzekļus.
Procedūras noslēgumā uz zobiem tiek uzklāta viela, kas satur fluoru un stiprina zobu cieto virsmu jeb emalju. Var gadīties, ka pēc zobu higiēnas procedūras var parādīties zobu jutīgums, tāpēc, lai to novērstu, higiēnists uz zobiem uzklāj vielu, kas palīdz jutīgumam ātrāk pazust.
Arī bērniem nepieciešams apmeklēt zobu higiēnistu. Piemērotākais laiks, kad to darīt, ir aptuveni divarpus vai trīs gadu vecumā, kad mazajam izauguši visi piena zobiņi. Lai savu atvasi pieradinātu pie šī speciālista, vecāki sākumā var paņemt līdzi bērnu, kad paši dodas pie higiēnista.
Profesionālā zobu higiēna bērniem atšķiras no tās, kuru veic pieaugušajiem. Lielākais uzsvars tiek likts uz veiksmīga kontakta nodibināšanu starp mazo pacientu un higiēnistu. Tāpat šajās vizītēs speciālists sniedz daudz padomu par bērnu zobu kopšanu un uzturu. Arī instrumenti, kurus izmanto bērnu zobu tīrīšanai, atšķiras no pielietotajiem pieaugušo zobu higiēnas procedūrās.