Zobi nodiluši no zobu griešanas naktī? Atbildes uz LA.LV lasītāju jautājumiem 0
Uz lasītāju jautājumiem atbild bērnu un pieaugušo zobārste Līva Mežinska. Līdz 25. februārim vēl varat uzdot savu jautājumu.
Man ir 23 gadi un man ir problēmas ar zobiem. Es pirms 2 gadiem pilnībā salaboju visus zobus un atdevu par to vairākas algas. Un tagad pēc 2 gadiem man šie visi zobi ir sabojājušies. Respektīvi viņi vairs nav labojami, bet jārauj ārā. Es saprotu, ka man ir iedzimti slikti zobi, kaut gan es viņus kopju. Un tas mani jau sākt nomākt. Kā var tik jaunam cilvēkam būt tik slikti zobi?
Man ir nepareizs sakodiens. Bet vienu lietu nesaprotu. Naktīs, kad ka guļu, jūtu, ka man ir pārāk sakosti zobi – žoklis ir kopā sasprindzināts. Varbūt tas arī ir iemesls, kāpēc man zobi bojājas? Bet sabojājušies ir tie, kas stāv zobs pret zobu.
Šobrīd dzīvoju Anglijā. Domāju, vai ir iespējams salabot visus zobus uzreiz. Uztaisīt operāciju. Jo man ir sabojājušies apmēram 50% zobu. Tostarp – ļoti izdiluši. Ir ļoti lielas dobītes zobos, ir izrauti zobi. Un ir, kas sadrupuši pilnībā. Un vēl ar caurumiem…
Kā man vislabāk rīkoties? Es saprotu, ka ir jāapmeklē zobārstniecība. Bet arī secinu, ka tad pie stomatologa būs jāiet katru dienu! Bet, kā zināms, zobārsti ir ļoti aizņemti un tas varētu vilkties vairāku mēnešu garumā.
Grūti ieteikt pareizo ārstēšanas gaitu, neaprunājoties ar jums, neredzot jūsu zobus, neizanalizējot, kur slēpjas iemesli tam, ka tik strauji bojājas zobi. Tādēļ balstīšos tikai uz faktiem, ko pats minējāt. Ja no rītiem ir stīvs žoklis, nogurums, sāpes žokļu muskuļos, varbūt pat arī sprandā, zobu sāpes un straujš zobu nodilums atsevišķos zobu rajonos, – tas ir bruksisms jeb stiprs zobu nodilums. Tas rodas no spēcīgas zobu griešanas naktī, par ko liecina visi simptomi, ko jūs jau minējāt. Cilvēki mēdz dažādi reaģēt uz stresu – vienam dēļ spriedzes sāp kuņģis, cits, pat pašam nezinot, stresu izpauž, naktī griežot zobus. Kā to var novērst? Vispirms jārod risinājums, kā mazināt stresu. Piemēram, varbūt, konsultējoties ar ārstu, var lietot kādu vieglu, homeopātisku nomierinošo līdzekli – no tāda neradīsies atkarība.
Otrkārt, var apmeklēt stomatologu, kas specializējies protezēšanā un terapijā, kas risina ar sakodienu saistītas problēmas, veic sakodiena korekcijas. Manuprāt, jums ir dziļš sakodiens – augšžoklis iet stipri pāri apakšžoklim un jūs ar apakšžokļa priekšējiem zobiem gandrīz kožat aukslējas. Vai arī jums ir krustveida sakodiens… Tie ir tikai minējumi, nevis diagnoze, jo jūs neredzu.
Pie zobārsta jāzveido silikona kape – to zobu tehniskajā laboratorijā pagatavo pēc individuālā zobu nospieduma. Pēc tam ārsts skatīsies, kuras vietas kapē vairāk nodilst – tajās kapi atstās biezāku, bet tur, kur zobi nepiedalās zobu griešanā, veidos plānāku.
Tie zobi, kas piedalās „ zobu griešanas ceļā”, ar gadiem nodeldē emalju līdz tādai pakāpei, ka zobi nodilst (atsevišķos smagākos gadījumos pat visi), pat tiktāl, ka no zoba paliek pāri vairs tikai zobu kakliņi. Ko darīt, lai tā nenotiktu? Jāizveido pie zobārsta silikona kape – to zobu tehniskajā laboratorijā pagatavo pēc individuālā zobu nospieduma. Pēc tam ārsts skatīsies, kuras vietas kapē vairāk nodilst – tajās kapi atstās biezāku, bet tur, kur zobi nepiedalās zobu griešanā, veidos plānāku. Kapi būs jāvalkā naktī, lai aizsargātu zobus no nodilšanas. Vēl ir jāskatās, vai nav nepieciešama protezēšana – trūkstošo vai ļoti nodilušo zobu aizvietošana ar protēzi, varbūt varēs arī „pacelt” sakodienu, ja tas ir pārāk dziļš un iegrimis.
Es saprotu to, ka vēlaties visu izdarīt ātri, ietaupot laiku, jo jūs Latvijā uzturatie ierobežotu laiku. Tomēr – ja situācija ir tāda, kā aprakstāt, tad darba zobārstam tiešām ir daudz un laiks būs vajadzīgs. Kvalitatīvu darbu, kam ir labs rezultāts, varēs veikt, saplānojot to laikā un nesteidzoties – lai nebūtu jāmaksā divreiz gan naudas, gan laika izteiksmē!
Varu jums ieteikt apmeklēt profesionālu ārstu protēzistu, ķirurgu, kas rauj zobus un ārstē, kurš izstrādās jums individuālu ārstēšanās plānu, sadalot to pa etapiem. Pirmkārt, – ķirurģiskā daļa – jāizrauj tie zobi, no kuriem jāatbrīvojas. Otrkārt, tos, kurus var, jāsaplombē un jāārstē kanāli, ja nepieciešams. Visu vienā reizē nevienam neizdosies izdarīt. Rezervējiet laiku laicīgi uz konkrēto ārstēšanās posmu. Protezēšanai, ja iespējams, ieplānojiet ilgāku laiku, teiksim, mēnesi.
Svarīgi sākt ārstēšanos un iepriekš pārlieku nesatraukties, visu var izdarīt!