Foto-Shutterstock

Zobi – līdzināties! Kā norit zobu taisnošana 1

Ne visiem daba devusi taisnas zobu rindas, bet ortodonts tās pratīs regulēt. Nekas nav nokavēts, ja pusaudžu gadi jau tālā pagātnē, jo katrs piektais šā speciālista pacients ir pieaugušais.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Mainoties ēšanas tradīcijām un uzturam kļūstot mīkstākam, žokļi kļuvuši šaurāki, taču zobi nav palikuši mazāki un tāpēc tiek saspiesti. Ja tie ir šķībi, nereti ir arī nepareizs sakodiens. Dažkārt neatbilstīgas žokļu attiecības ir redzamas arī ārēji, un tās var radīt košļāšanas grūtības. Dziļa sakodiena gadījumā zobi mēdz pastiprināti nodilt. Problēmas vēlams novērst medicīnisku apsvērumu dēļ, tomēr regulēšana lielākoties notiek kosmētiskos nolūkos. Nevar apgalvot, ka šķībi zobi bez regulēšanas bojāsies vairāk, jo arī tādus var labi iztīrīt un izdiegot, vienīgi vairāk jāpiepūlas.

Vecums nav šķērslis, lai taisnotu zobu rindu, taču jābūt veselam žokļa kaulam. Ja nepieciešams, ortodontisku ārstēšanu kombinē ar ķirurģiskām metodēm. Nereti procesā iesaistās periodontologs, lai uzlabotu žokļa kaula veselību, un, ja mutē trūkst zobu, – arī protēzists.

Vieglāk ārstēt agrīni

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad aptuveni 7–8 gadu vecumā izšķīlušies pirmie pastāvīgie zobi – četri augšā, četri apakšā un sestie sānos –, ieteicams konsultēties ar ortodontu. Vienkāršākas nepilnības var novērst pusgada laikā vai plānot ārstēšanu vēlāk.

Līdz 18 gadiem ortodonta pirmreizēju konsultāciju apmaksā valsts un pacientiem ar smagām sejas un žokļu problēmām speciālas aprūpes programmas ietvaros ārstēšanu veic par valsts budžeta līdzekļiem. Līdz 22 gadu vecumam tiek segta ortodontiska palīdzība iedzimtu sejas un žokļu šķeltņu gadījumā.

Aptuveni 7–10 gadu vecumā, kamēr piena zobi mainās pret kaula zobiem, nepareizi izšķīlušos zobiņus var regulēt ar plastmasas platīti, kam piestiprināti metāla elementi. Tā jānēsā pastāvīgi, izņemot brīžus, kad ēd cietus produktus un tīra zobus. Pirmajā nedēļā ir grūtāk norīt siekalas un runāt, taču bērni pie platītes ātri pierod.

Vēlāk, kad pilnībā izveidojušās zobu saknes, ar platīti nebūs iespējams panākt stabilu efektu. Pieaugušajiem to izmanto tikai atsevišķos gadījumos kā papildu metodi. Izteiktāku zobu pārvietošanos var panākt ar breketēm.

Pusaudža vecumā gan sakodiena pro­blēmu, gan šķību zobu gadījumā šaura žokļa paplašināšanai papildus izmanto dažādu aparatūru. Savukārt pieaugušajiem tā nav iespējama bez ķirurģiskām manipulācijām.

Metāla vai zelta?

Kaut gan zobi mēdz būt šķībi tikai augšā vai apakšā, nereti, lai atjaunotu normālas žokļu attiecības, lai katrs zobs balstītos atbilstīgā vietā un nenodiltu, ortodontiska ārstēšana nepieciešama abiem žokļiem.

Ja trūkst vietas, dažus zobus izrauj, visbiežāk katrā pusē pa vienam – augšā un apakšā. Parasti nākas šķirties no ceturtajiem un kaimiņos esošajiem zobiem. Ja izveidojušies ilkņi kā vampīram, parasti tos kā visstiprākos atstāj mutē, bet asās šķautnes pieslīpē.

Reklāma
Reklāma

Metāla breketes, ko pielīmē pie katra zoba emaljas, izgatavo no augstvērtīgu metālu sakausējuma. Loku tajās nostiprina ar elastīgām dažādu krāsu gumijām. Šīs breketes ieteicamas, ja nepieciešams panākt izteiktu zobu pārvietošanos. Pārsvarā tādas izvēlas jaunieši.

Pieaugušie biežāk dod priekšroku tā sauktajām estētiskajām keramikas vai sintētiskā safīra breketēm, kas ir zobu krāsā un tāpēc mazāk pamanāmas.

Pašliģējošām breketēm, kas var būt gatavotas no metāla vai keramikas, loku nestiprina ar gumiju, jo tajās jau iestrādātas fiksācijas iespējas. Ar tām var vieglāk uzturēt labu mutes dobuma higiēnu.

Lingvālās breketes, ko piestiprina no zobu iekšpuses, apkārtējiem nav redzamas. Tās bieži vien gatavo katram pacientam individuāli no zelta sakausējuma un dēvē par inkognito brekešu sistēmu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.