Foto – Shutterstock

Sabojā visu, kas mutē 0


Parasti no bruksisma visvairāk cieš priekšzobi, it īpaši trešie jeb acu zobi, kam ir galvenā loma sakodienā. Uz aizmugurējiem zobiem nodarītais posts ir mazāk redzams.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

Zobu stingra sakošana un griešana veicina ķīļveida defektu veidošanos, kas izskatās kā dzeltenīgi trīsstūri pie zobu kakliņiem. Lai cik cieti būtu zobi, šajā vietā tie spēj nedaudz ieliekties. Izlūstot emaljas prizmas kristāliem, atsedzas zobu iekšējais slānis dentīns un tie kļūst pastiprināti jutīgi.

Minimāla defekta gadījumā šo problēmu var novērst ar jutīgumu samazinošu zobu pastu vai putām. Ja tās nepalīdz, ārsts zobus pārklās ar speciālu laku. Protams, ja gribas uzlabot zobu izskatu, tos iespējams plombēt.

CITI ŠOBRĪD LASA

! Vienmēr jāņem vērā, ka plombas un citas konstrukcijas zobu griezēja mutē ir pakļautas lielākam nodrupšanas vai pat izlūšanas riskam. Metāla kronis bruksētājam ar laiku var izdilt. Ar cirkonija kroni, kas ir vēl cietāks, tas diez vai notiks. Drīzāk nodils zobs, kas atrodas tam pretim. Abu šo materiālu kroņi nav sevišķi glīti, tāpēc tos pārklāj ar keramiku, kas mehāniskas iedarbības ietekmē mēdz drupt, lūzt, plīst, nošķelties, un tad redzams cauri spīdošs melns metāls.

Ja mutē ievietots implants, tā kronis, griežot zobus, var atskrūvēties un zobs kļūt kustīgs. Smaga bruksisma gadījumā pastāv iespēja, ka implants šo slodzi neizturēs un salūzīs, taču, pareizi plānojot ārstēšanu un ievietojot mutē nevis vienu, bet divus vai vairākus implantus, lai sadalītu slodzi, problēmām nevajadzētu rasties.

Zobs, kas saskaras ar cietāka materiāla protēzi, nodils pastiprināti. Bruksētāja mutē cieš arī platīte, kurā rodas caurumi. Ja to pa nakti neizņem, jālieto speciāli pagatavota kape, lai konstrukciju nesabojātu.

Dažreiz zobi nodilst līdz pat smaganām. Tad samazinās sejas apakšējā trešdaļa, mute iekrīt, virs virslūpas parādās krunkas, izteiktāka kļūst līnija no deguna uz lūpu kaktiņiem, tie noslīd uz leju. Reizēm atlikušās zobu paliekas mēdz kļūt jutīgas.

Ielaistos gadījumos varētu nepietikt tikai ar zobu kroņu atjaunošanu un pagarināšanu. Iespējams, būs nepieciešams veikt ķirurģiskas manipulācijas žoklim.

Smaga bruksisma gadījumā ieteicams lietot muskuļus atslābinošus medikamentus un nomierinošus līdzekļus.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.