Atslābini beidzot žokļus! Kāpēc zobi nodilst un kā tos negriezt 0
Plankumi uz zobiem
Zobi nolietojas, cilvēkam laika gaitā novecojot, taču pavisam cita lieta ir patoloģisks nodilums, ko var veicināt un pastiprināt dažādi nelabvēlīgi faktori. Kā neaizlaist zobus postā un sargāt no bojājuma arī mutē ievietotās protēzes?
Zobārsts pacienta zobu nodilumu ierauga, kā mēdz teikt, ar neapbruņotu aci. Speciālistam nav arī grūti atšķirt, kāpēc tas radies, piemēram, tiek stingri sakosti un griezti zobi, vai arī sakodiens balstās tikai uz priekšējiem zobiem, jo mutē trūkst sānu zobu.
Atsevišķu zobu nodilumu veicina šuvēju paradums iespraust adatu starp zobiem. Tas raksturīgs arī cilvēkiem, kuriem ir niķis grauzt dažādus priekšmetus vai saulespuķu sēkliņas. Ja vien nav iekaisušas smaganas, no svaigu burkānu ēšanas gan nav jāvairās – cietu produktu iekļaušana uzturā zobus nesabojās.
Zobus deldē ķīmiska iedarbība, jo skābes ietekmē izšķīst emalja un uz tiem rodas plankumi, ko dēvē par eroziju. Tā pastiprināti attīstās, ēdot daudz skābu produktu, bieži dzerot ūdeni ar citronu, kā arī kolu un citas atspirdzinošas limonādes, taču visvairāk zobi nodilst ķīmiskas un mehāniskas iedarbības kombinācijas dēļ.
No skābes īpaši cieš atviļņa slimnieki, kuri rīta pusē sūdzas par skābu garšu mutē, dedzināšanu un sūrstēšanu kaklā. Šīs slimības pazīmes vislabāk var redzēt uz aizmugurējiem zobiem un zobu iekšējām virsmām.