“Situācija ir patiešām šokējoša. Bērnam, kuram tikko izveidojies piena sakodiens ar 20 zobiem, puse no tiem ir jārauj ārā” 0
Zobārsti ceļ trauksmi par biežo vispārējās narkozes pieprasījumu bērnu zobārstniecībā. TV24 raidījumā viesojās RSU Stomatoloģijas Institūta Estētikas klīnikas zobārste Darja Kīse, kas skaidroja, ka bērnu piena zobu ārstēšana agrīnā vecumā ir ļoti aktuāla Latvijā.
“Situācija Latvijā ir patiešām šokējoša. Bērnam, kuram tikko izveidojies piena sakodiens, kurā ir tikai 20 zobi, puse no tiem ir jārauj ārā,” skaidro zobārste. Viņa aicina aizdomāties par to, kā var nonākt līdz šādai situācijai… Ķīse uzskata, ka tā ir vecāku atbildība, ja ir nokļūts tik tālu, ka ir jālūdz izmantot vispārējo narkozi, lai salabotu vai izrautu bērna zobus.
No šī gada 1. oktobra bērniem, kas vecāki par septiņiem gadiem, būs nepieciešams psihiatra atzinums par dentālo fobiju, lai saņemtu vispārējo anestēziju.
Darja Ķīse šāda veida jaunumu uzskata, kā veidu, kā vēl vairāk pagarināt rindas pie zobārsta: “Pie psihiatra vēl ir jātiek. Tur arī ir rindas.” Rindas uz bērnu zobārstniecību vispārējā narkozē ir ļoti garas, jo arī bērnu ir ļoti daudz. Zobārste gan atzīmē, ja narkoze netiek veikta: “Ar trīsgadīgu bērnu sarunāt, lai viņš nosēž krēslā ir tiešām ļoti sarežģīti. Viņam ir bail, viņam sāp.”
Tomēr, vērtējot kopēju situāciju bērnu zobu veselībā, kas ir samērā slikta, Darja Ķīse aicina padomāt, cik daudzi vecāki iztīra saviem bērniem zobus divas minūtes ilgi un dara to katru dienu vismaz divas reizes dienā. Kā otru svarīgu aspektu bērnu zobu veselībā Ķīse min: “Mikrobiem, kas izraisa kariesu, ļoti garšo ogļhidrāti un ļoti patīk dzīvot skābā vidē. Un bieža našķošanās un uztura paradumi maziem bērniem- cepumi, šokolādes, gāzētie saldinātie dzērieni, kas dienas laikā ir šo mazo pacientu mutē, īsti veselīgi nav.”
Projektu “Uz Līnijas. Dzīvesveids” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma saturu atbild AS “TV Latvija”.