ZM: Samazinātā PVN 5% likme dārzeņiem devusi būtiskus ieguvumus nozarei kopumā 1
Samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes 5% apmērā piemērošana Latvijai raksturīgajiem svaigajiem dārzeņiem, augļiem un ogām ir sevi attaisnojusi, jo efektivitātes rādītāju izpilde ir pozitīva un tā ir devusi būtiskus ieguvumus nozarei kopumā, apgalvo Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāvji.
“Ieguvēji ir visas iesaistītās puses, tajā skaitā primāri – tie ir Latvijas iedzīvotāji, nozare un tautsaimniecība kopumā,” izteicies zemkopības ministra Kaspara Gerharda (NA) biroja vadītājs Jānis Eglīts.
Latvijas lauksaimniecības pētnieku veiktā cenu monitoringa Latvijā, Igaunijā un Lietuvā dati liecinot, ka 5% PVN likmes ieviešanas rezultātā cenas augļiem, ogām un dārzeņiem Latvijā ir samazinājušās par 11,7 procentpunktiem, turklāt attiecīgā produkcija Latvijā ir lētāka nekā Igaunijā un Lietuvā. ZM uzsver, ka visvairāk no samazinātās PVN likmes ieviešanas ir ieguvuši Latvijas iedzīvotāji, kas var par zemāku cenu iegādāties svaigus augļus, ogas un dārzeņus.
ZM ieskatā PVN pēc būtības ir regresīvs nodoklis, jo trūcīgākās mājsaimniecības PVN veidā samaksā lielāku daļu no saviem ienākumiem nekā turīgas mājsaimniecības. Tas nozīmējot, ka finansiāli lielāku ieguvumu no PVN samazināšanas ir ieguvušas finansiāli mazāk nodrošinātās sabiedrības grupas.
Ministrijā arī vērš uzmanību, ka PVN ir viens no instrumentiem, ar kura palīdzību arī citas ES dalībvalstis ir mazinājušas ienākumu nevienlīdzību, un Latvijā ilgstoši ir viens no zemākajiem sociālā atbalsta līmeņiem un viens no augstākajiem sociālās nevienlīdzības līmeņiem ES dalībvalstu starpā.
ZM arī norāda, ka kopš samazinātās PVN likmes ieviešanas ir pieaudzis svaigu augļu, ogu un dārzeņu patēriņš. Saskaņā ar Latvijas tirgotāju sniegto informāciju Latvijas izcelsmes augļu, dārzeņu un ogu ar samazināto PVN likmi mazumtirdzniecības realizācijas apjoms (vērtības izteiksmē bez PVN) ir palielinājies par 14%. Augļu, ogu un dārzeņu patēriņš pozitīvu ietekmē arī sabiedrības veselības rādītājus, uzsver ministrijā.
Tāpat samazinātās PVN likmes ieviešana esot mazinājusi ēnu ekonomiku šajā nozarē. Proti, uzņēmēji izvēlas legalizēt savu darbību, padarot to caurspīdīgu, kopumā mazinot ēnu ekonomiku augļu, ogu un dārzeņu tirdzniecībā. Kopš samazinātās PVN likmes ieviešanas reģistrēto PVN maksātāju skaits ir pieaudzis par 5%. Turklāt ir palielinājusies ar 5% PVN likmi apliekamo darījumu vērtība – par 15,6%, jeb 43 miljoniem eiro. Arī vidējais atalgojums augļu un dārzeņu ražošanas nozarē ir pieaudzis – no 2017.gada līdz 2019.gadam vidējā alga nozarē ir palielinājusies par 17%.
“Skaitļi ir pārliecinoši – tie iezīmē uzskatāmus ieguvumus,’ norāda Eglītis un sola, ka ZM turpinās strādāt pie tā, lai samazinātā PVN likme 5% apmērā tuvākajos gados tiktu piemērota arī svaigai gaļai, zivīm, olām un pienam.
Jau vēstīts, ka PVN samazinātā likme 5% apmērā Latvijā raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem piemērota uz laiku – no 2018.gada 1.janvāra līdz 2020.gada 31.decembrim.