Foto – Shutterstock

ZM: Piensaimniecību zaudējumi embargo dēļ – 50 miljoni eiro; jau šogad sola 7,6 miljonu eiro atbalstu ciltsdarbam 1

Lai mazinātu Krievijas pērn noteiktā embargo sekas, piena ražotājiem jau šogad plānots piešķirt atbalstu kopumā 7,6 miljonu eiro apmērā, kas tiks novirzīts piena šķirņu slaucamo govju ciltsdarbam, paredz Zemkopības ministrijas noteikumu projekts, ko plānots skatīt valdības sēdē rīt, 18.augustā.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Kā norādīts Zemkopības ministrijas skaidrojumā, Krievijas embargo Latvijas piena ražotājiem nesis 50 miljonu eiro zaudējumus, savukārt lauksaimniecības un pārtikas eksportam nodarītie zaudējumi ir apmēram 140 miljoni eiro.

Tā kā Krievijas ieviestās sankcijas būs spēkā līdz 2016.gada 5.augustam, var prognozēt, ka eksporta samazinājums un tā radītie zaudējumi lauksaimniecības un piena produktu ražošanas nozarei būs vairākas reizes lielāki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat skaidrojumā norādīts, ka līdz ar importa aizliegumu piena pārstrādes uzņēmumos joprojām veidojas gatavās produkcijas pārpalikums, un tas uzņēmumiem liek samazināt piena iepirkuma cenu. Pēc Lauksaimniecības datu centra sniegtās informācijas, augustā piena iepirkuma cena varētu samazināties līdz 206 eiro par tonnu, kas ir par 30,7% mazāk nekā iepriekšējā gada jūlija vidējā iepirkuma cena. Līdz ar to piena iepirkuma cena ir noslīdējusi zem ražošanas pašizmaksas, kas Latvijā vidēji ir 0,269 eiro par kilogramu piena.

Lai ganāmpulku īpašnieki, kas regulāri katru mēnesi pienu pārdod pārstrādei, neciestu vēl lielākus zaudējumus, nepieciešams tūlītējs finansiāls atbalsts.

Līdz ar to paredzēta ciltsdarbam nepieciešamā atbalsta maksājuma summa – 7,6 miljoni eiro, lai nodrošinātu piena šķirņu slaucamo govju produktivitātes datu noteikšanas un izvērtēšanas pakalpojumu. Minēto atbalstu izmaksās 2015.gadā.

Tāpat skaidrojumā teikts – lai saņemtu atbalstu, ganāmpulka īpašniekam regulāri jānodod piens pārstrādei.

Lai būtu ievērots taisnīguma princips, noteikumos ir paredzēta ciltsdarba maksājuma diferenciācija – par govīm ar izslaukumu līdz 6999 kilogramiem, pirmpienēm un govīm ar vēl nenoteiktu produktivitāti ir paredzēts vienreizējs maksājums 50 eiro, bet par augstražīgām govīm – 60 vai 72 eiro.

Atbalstu paredzēts sniegt saskaņā ar Eiropas Komisijas attiecīgo regulu, kas tika izdota 2014.gada 25.jūnijā, paredzot konkrētas atbalsta kategorijas lauksaimniecības un mežsaimniecības nozarē.

Maskavas pārtikas produktu eksporta aizliegums, kas pirmo reizi tika ieviests 2014.gada augustā, aptver augļus, dārzeņus, gaļu, zivis, putnu gaļu un piena produktus.

Kā ziņots, piena iepirkuma cenas lejupslīde Latvijā sākās pērn rudenī, kas tika skaidrots gan ar Krievijas embargo piena pārprodukcijai, gan arī ar vispārējām tendencēm pasaules piena tirgos.

Reklāma
Reklāma

Tikmēr piensaimniecības sarežģītajā situācijā šogad var rēķināties ar vairāk nekā 43 miljonu eiro valsts atbalstu, no kuriem ciltsdarbam piešķirts 23,36 miljonu finansējums, 12,38 miljoni būs atbalsts par slaucamām govīm, bet 7,6 miljoni – minētais Eiropas Savienības atbalsts.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.