ZM aicina lauksaimniekus nekavēties ar obligāto augsnes agroķīmisko izpēti 0
Lai saimniekotu ekonomiski un ilgtspējīgi, zemniekam ir svarīgi regulāri sekot līdzi barības vielu bilancei augsnē, kā arī veikt augsnes agroķīmisko izpēti (AAI), kas ļauj precīzāk plānot nepieciešamo augu barības vielu nodrošinājumu.
Kā atgādina Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāvji, jau 2009. gadā ir spēkā stājušies Ministru kabineta 2009. gada 15. septembra noteikumi “Lauksaimniecības produktu integrētās audzēšanas, uzglabāšanas un marķēšanas prasības un kontroles kārtība”. Noteikumos ietvertais nosacījums par augsnes agroķīmisko izpēti vai augsnes agroķīmiskajām analīzēm jāpilda katram integrētās lauksaimniecības produkcijas audzētājam, bet finanšu resursu trūkuma dēļ ne vienmēr tas izdarāms visai platībai uzreiz.
Tādēļ audzētājiem, kuri vēl nav reģistrēti Lauksaimniecības produktu integrētās audzēšanas reģistrā un kuri neapsaimnieko lauksaimniecībā izmantojamo zemi īpaši jutīgajā teritorijā, augsnes agroķīmiskā izpēte gadskārtēji jāveic vismaz 15% no apsaimniekotās platības.
Tādējādi tiks izpildīts nosacījums par AAI vai augsnes agroķīmisko analīžu veikšanu ne mazāk kā 60% apsaimniekotās platības līdz 2019. gada 31. decembrim, un arī nosacījums, ka augsnes kartes nebūs vecākas par septiņiem gadiem.
Tātad audzētājam jau līdz 2018. gada 31. decembrim bija jābūt veiktai augsnes izpēte ne mazāk 45% apsaimniekotās platības, lai līdz 2019. gada 31. decembrim tā būtu veikta ne mazāk kā 60% apsaimniekotās platības, līdz 2020. gada 31. decembrim – ne mazāk kā 75% apsaimniekotās platības, līdz 2021. gada 31. decembrim – ne mazāk kā 90% apsaimniekotās platības, tādējādi līdz 2022. gada 31. decembrim noteikumu nosacījumiem atbilstošu izpēti veicot visā apsaimniekotajā platībā.
Līdz ar to lauksaimnieki aicināti nekavēties ar AAI un augsnes agroķīmisko analīžu veikšanu.