Zivju ligzdās pie Ikšķiles un Kaibalas novērota raudu un asaru nārstošana 0
Maija sākumā Daugavā pie Kaibalas un Ikšķiles tika ievietotas 400 mākslīgās zivju nārsta ligzdas, lai veicinātu raudu dabisko nārstu. Kā novēroja biedrības “Mēs zivīm” pārstāvji, iestājoties siltākam laikam, šīs sugas zivju aktivitāte palielinājās un uz ievietotajām ligzdām tās jau bija uznērsušas ikrus. Raudas nārstošanai izvēlas siltāku ūdeni pie krasta. Ikšķilē ievietotajās ligzdās šobrīd novērots arī asaru nārsts.
Biedrības pārstāvji ievietotās ligzdas Kaibalā un Ikšķilē uzrauga un apseko katru dienu. Biedrības “Mēs zivīm” vadītājs Ivars Dubra stāsta, ka zivju nārsta laiku katru gadu ir grūti precīzi paredzēt, jo tās ir jūtīgas pret dažādiem dabas apstākļiem: strauju temperatūras pazemināšanos, pērkonu un lietu, kādēļ nārstošana mēdz aizkavēties.
Kopš ievietošanas brīža apmēram vienas nedēļas laikā nārstojošās zivis ienāk mākslīgajās ligzdās – nērš ikrus, kas pieķeras pie zariem un, atrodoties ūdenī, veiksmīgi attīstās par zivju mazuļiem, bet pēc divām nedēļām jau dodas uz upes baseinu. Mākslīgās ligzdas šajā laika periodā regulāri tiek apsekotas un kontrolētas, nepieciešamības gadījumā arī pārvietotas un izskalotas no upes sanesumiem.
Sadarbība ar biedrību notiek jau piekto gadu un šāda vides aktivitāte, veicinot zivju dabisko nārstu, ir AS “Latvenergo” papildus atbalstīta iniciatīva bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas ietvaros.
Šī gada 11.aprīlī koncerna darbinieki pulcējās Lielvārdes novadā, kur mežā kopā ar biedrības speciālistiem sagatavoja zivju nārsta mākslīgās ligzdas. Tika izveidotas vairāk nekā 400 nārsta ligzdas, kuras ievietotas Rīgas un Ķeguma HES ūdenskrātuvēs.
AS “Latvenergo” zivju resursu atjaunošanas programmas ietvaros Daugavā pie Mangaļsalas šajā pavasarī veica arī lašu un taimiņu mazuļu ielaišanu. Šogad ielaida 600 tūkstoši viengadīgu lašu un taimiņu mazuļu, kas izaudzēti z/i “BIOR” Tomes un Doles zivjaudzētavās.
Zivju izlaišana turpināsies arī turpmākos mēnešus, jo katru gadu Daugavas baseina ūdenstilpēs kopumā tiek ielaisti 6 300 000 dažādu sugu zivju mazuļu un kāpuru. 2015. gada pavasarī un vasaras sākumā tiks izlaisti līdaku un nēģu kāpuri, jūnijā sīgas, jūlijā vienvasaras laši, augustā un septembrī zandarti un vimbas.