Irēna Baufale un Pēteris Reiniks. Kopš 1998. gada Apkalnmājas nodarbojas ar zirglietu izgatavošanu. Pašlaik tā ir vienīgā amatnieku darbnīca Latvijā, kur izgatavo loka aizjūgam nepieciešamās  zirglietas. Meistaru prasmes un zināšanas  darbā ar ādu ļāva paplašināt Apkalnmāju darbību, paverot iespējas izgatavot ādas izstrādājumus arī  citiem mājdzīvniekiem, kā arī ādas aksesuārus dāmām un kungiem.
Apkalnmāju mērķis – saglabāt, izkopt un popularizēt Latgales kultūrvēsturisko mantojumu, tāpēc no 2011. gada Apkalnmājas ir atvērtas ekskursantiem un atpūtniekiem. Zirglietas. z/s Apkalnmājas,  Adamova, Verēmu pagasts, Rēzeknes novads.
   21/07/2014 foto: Valdis Semjonovs/Praktiskais Latvietis
Irēna Baufale un Pēteris Reiniks. Kopš 1998. gada Apkalnmājas nodarbojas ar zirglietu izgatavošanu. Pašlaik tā ir vienīgā amatnieku darbnīca Latvijā, kur izgatavo loka aizjūgam nepieciešamās zirglietas. Meistaru prasmes un zināšanas darbā ar ādu ļāva paplašināt Apkalnmāju darbību, paverot iespējas izgatavot ādas izstrādājumus arī citiem mājdzīvniekiem, kā arī ādas aksesuārus dāmām un kungiem. Apkalnmāju mērķis – saglabāt, izkopt un popularizēt Latgales kultūrvēsturisko mantojumu, tāpēc no 2011. gada Apkalnmājas ir atvērtas ekskursantiem un atpūtniekiem. Zirglietas. z/s Apkalnmājas, Adamova, Verēmu pagasts, Rēzeknes novads. 21/07/2014 foto: Valdis Semjonovs/Praktiskais Latvietis
Foto – Valdis Semjonovs

Zirglietas ar kvalitātes zīmi. Ciemos pie Latgales meistariem Irēnas un Pētera 1

IRĒNAS BAUFALES un PĒTERA REINIKA amatnieku darbnīca Rēzeknes novada Vērēmu pagasta zemnieku saimniecībā “Apkalnmājas” ir vienīgā Latvijā, kur gatavo zirglietas darba zirgiem. Meistaru prasmes un zināšanas rosinājušas darbības lauku paplašināt, un patlaban “Apkalnmājas” kļuvušas par būtisku latgaliskā dzīvesveida un kultūras mantojuma daļu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas
Irēna Baufale un Pēteris Reiniks. Kopš 1998. gada Apkalnmājas nodarbojas ar zirglietu izgatavošanu. Pašlaik tā ir vienīgā amatnieku darbnīca Latvijā, kur izgatavo loka aizjūgam nepieciešamās zirglietas. Meistaru prasmes un zināšanas darbā ar ādu ļāva paplašināt Apkalnmāju darbību, paverot iespējas izgatavot ādas izstrādājumus arī citiem mājdzīvniekiem, kā arī ādas aksesuārus dāmām un kungiem. Apkalnmāju mērķis – saglabāt, izkopt un popularizēt Latgales kultūrvēsturisko mantojumu, tāpēc no 2011. gada Apkalnmājas ir atvērtas ekskursantiem un atpūtniekiem.
Foto-Valdis Semjonovs

Dzimtas mantojums


“Apkalnmājas” ir dzimtas mantojums. Jau kopš senseniem laikiem šeit bijuši cieņā zirgi. Par tiem, tāpat kā to kopējiem, saglabājies daudz stāstu un nostāstu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šiem saimniekiem pirmā doma par savu amatnieku darbnīcu radusies, sabrūkot padomju sistēmai: – Ļoti vēlējāmies turpināt senču iesākto, taču nejutāmies tik stipri, lai koptu zemīti. Apzinoties, ka mūsu potenciāls ir zināšanas par dzīvniekiem, pamazām izkristalizējās doma par zirglietām.

Lai izgatavotu kvalitatīvus aizjūga piederumus, amatniekam ne tikai jābūt izcilam sava aroda meistaram, bet arī jāpārzina zirga anatomija. Nepieciešamas specifiskas zināšanas, tāpēc nav daudz meistaru, kuri uzņemtos šo laikietilpīgo darbu. Irēna ir Maskavas Timirjazeva lauksaimniecības akadēmijas absolvente, Latvijas Amatniecības kameras seglinieka amata meistare, pieredzējusi šķirnes zirgu vērtētāja un zootehniķe zirgkopībā, kā arī sporta meistare jātnieku sportā (konkūrā). Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā viņa ieguvusi pedagoģijas maģistres grādu. Savukārt Pēteris Bebrenes lauksaimniecības tehnikumā un Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā apguvis veterināriju.

Darbnīcā top ne tikai zirglietas, bet arī siksnas un apauši citiem mājdzīvniekiem. Vēl meistari izgatavo skaistus un kvalitatīvus ādas aksesuārus dāmām un kungiem: jostas, siksnas, maciņus mobilajiem telefoniem, somas u.c. Slavenais akordeonists Aldis Kise pasūtinājis sik­snas akordeonam. – Tad gan nācās pamatīgi svīst, līdz atradām dārgajam mūzikas instrumentam piemērotas krāsas ādu un sprādzītes zelta krāsā, – ar smaidu atceras Irēna, taču vienlaikus priecājas, jo šādi pasūtījumi, tāpat kā izbraucieni uz amatnieku izstādēm un gadatirgiem, palīdz izrauties no ikdienas un darbnīcā ienes jaunas vēsmas. Jau par tradīciju kļuvusi Latgales amatnieku piedalīšanās vasaras gadatirgū Brīvdabas muzejā. Kopā ar citiem novada amatniekiem vairākkārt pārstāvēta Latgale amatnieku dienās Sanktpēterburgā un Vitebskā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.