Foto – LETA

Zirga gaļa noslēpta vietējā pārtikā
 0

Vakar Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), atsaucoties uz Vācijas laboratorijas konstatēto, izziņoja, ka zirga gaļa pievienota arī Latvijas uzņēmuma ”Forevers” produktos. Gaļa iepirkta no kautuves ”AIBI”, kas pavadzīmēs norādījis, ka piegādājamā prece ir liellopu gaļa.

Reklāma
Reklāma

 

RAKSTA REDAKTORS
“Lai tiktu ārā no “Rimi”, tagad vajag kuponu”- pircēji samulsuši, kā tikt ārā no veikala, ja nekas netiek nopirkts
Mājas
Ideālais banānu uzglabāšanas veids – tie nekļūs melni nedēļām ilgi
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Lasīt citas ziņas

”Forevers” produktu marķējumā zirga gaļa kā sastāvdaļa nav minēta. Zirga gaļas izsekojamība neesot nodrošināta arī kautuvē z/s ”Kalnpierbes”, SIA ”Viļumene” un SIA ”Musino”.

Vairāk nekā puse no 416 pērn Latvijā nokautajiem zirgiem jeb 272 zirgi ir nokauti SIA “Aibi” kautuvē. Lielākā daļa no tiem jeb 203 zirgi ir piegādāti gaļas pārstrādes uzņēmumam SIA “Forevers”.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mēs esam pārbaudījuši deviņas kautuves un konstatējām, ka sešās no tām ir pārkāpumi produkcijas izsekojamībā. Tā ir liela problēma, ko varam raksturot kā krāpniecisku shēmu, un nekavēsimies piemērot attiecīgo sodu. Patlaban sodu piemērosim “Aibi”, kur esam konstatējuši, ka tajā nokauto zirgu gaļa pavadzīmju noformēšanas procesā kaut kādā posmā tikusi pārdēvēta par liellopu gaļu un tas ir klajš pārkāpums un pārstrādes uzņēmuma maldināšana,” sacīja PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

Viņš norādīja, ka soda apmērs ir līdz 500 latiem, bet, ja gada laikā pārkāpums tiek atklāts atkārtoti, sods var sasniegt 3000 latu.

“Esam skatījuši piegādes par pagājušā gada nogali un šā gada sākumu. Visām kautuvēm, kuras nevarēs pierādīt liellopu gaļas izsekojamību, jārēķinās ar soda sankcijām,” norādīja PVD vadītājs.

Viņš arī sacīja, ka zirga gaļas kilograms maksā 95 santīmus, kamēr liellopu gaļa – 1,50 latus par vienu kilogramu. Līdz ar to runa ir ne tikai par krāpšanos ar dokumentiem, bet arī par ievērojamiem naudas līdzekļiem.

Tā kā gaļas pārstrādes uzņēmumi dažādu apsvērumu dēļ nevēlas pieņemt zirga gaļu no kautuvēm, šī gaļa vienkārši tiek noformēta kā liellopu gaļa un tā ir Latvijā vispārpieņemta prakse, atzina lopkautuves SIA “Viļumene” vadītāja un sertificēta vetārste Maija Vidomska. Gada laikā “Viļumenē” tiek nokauti astoņi zirgi. Arī lopkautuves SIA “Heinors” īpašnieks Edgars Turcis atzina, ka pērn gaļas pārstrādes uzņēmumam “For-
evers” ir piegādāti seši zirgi, kas pavadzīmēs tikuši noformēti kā liellopu gaļa.

Veikalu ķēde “Rimi Latvija” un “Maxima” vakar apturēja tirdzniecību ar visu uzņēmuma SIA “Forevers” produkciju, kur sastāvā norādīta liellopu gaļa.

Reklāma
Reklāma

 

Fakti

27. jūlija numurā “LA” jau rakstīja, ka zirga gaļu Latvijā legāli pārstrādā pelmeņos un desās, piemēram, Rēzeknes gaļas kombināts – “halal” pelmeņos un Stelpes desās, “Rīgas miesnieks” – auksti kūpinātajās desās “Itāļu salami”, norādot to uz etiķetes.

Zirga gaļas skandāls aizsākās, kad Īrijas un Lielbritānijas uzņēmumu izgatavoto saldēto liellopu gaļas burgeru sastāvā tika konstatēta zirga gaļa.

Austrijā un Vācijā no tirdzniecības tīkla ”Lidl” veikaliem izņemti liellopu gaļas tortellini, kuros atrasta zirga gaļa, kas no Polijas ar Dānijas starpnieka, pēc tam ar Vācijas un Lihtenšteinas pārpircēju palīdzību piegādāta Vācijas ražotājam ”Gusto” (attēlā).

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.