LETA

Ziņojums: Latvijas bankas sniedz pakalpojumus Krievijas un Ukrainas ieroču tirgotājiem 0

Latvijas bankas sniedz finanšu pakalpojumus Krievijas un Ukrainas ieroču tirdzniecībā nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, liecina ziņojums, kuru izstrādājusi ASV bāzētā bezpeļņas organizācija “C4ADS”, kas nodarbojas ar datu ieguvi un analīzi par konfliktu un drošības jautājumiem.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Te būs! 1 maz zināms fakts par katru zodiaka zīmi, piemēram, Auns ir bērnišķīgs
Kokteilis
“Turēšos savu puisīšu dēļ, tā man ir lielākā dāvana…” Dziedātājs Roberts Ošiņš pāragri pavadījis mūžībā sievu
VIDEO. 2 upuri! Elektroauto un pasažieri pēc avārijas burtiski sakūst kopā – ugunsdzēsēji varēja tikai noskatīties 105
Lasīt citas ziņas

“C4ADS” pētnieku Toma Volesa un Fārlija Mesko sagatavotajā ziņojumā ir aplūkota tā dēvētā Odesas tīkla darbība. “Odesas tīkls” ir Ukrainas pilsētā Odesā bāzēts personu un loģikas kompāniju kopums, kas atbildīgi par ieroču izvešanu no Krievijas un Ukrainas valdības pārdevēju vārdā. “Pierādījumi liecina, ka dažas no šīm kompānijām ieročus varētu būt piegādājušas arī [Bašara al] Asada režīmam Sīrijā un citiem bēdīgi slaveniem cilvēktiesību pārkāpējiem,” apgalvo “C4ADS” pētnieki.

“Odesas tīklā” pazīstamākās kompānijas ir “Kaalbye Group”, “Phoenix Trans-Servis” un citas, kas sadarbojas ar Krievijas valsts bruņojuma eksporta kompāniju “Rosoboroneksport” un Ukrainas “Ukrspeceksport”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ziņojumā īpaša loma ir atvēlēta arī Latvijai. Tā autori norāda, ka “Odesas tīklā” Latvijā ir bāzētas bankas un to uzdevums ir nodrošināt finanšu pakalpojumus tīklam. Maskavā un Kijevā atrodas valdības aģentūras, kas ir ieroču īpašnieces, Odesā atrodas transportēšanas kompānijas, kas nodrošina pilna spektra loģistikas pakalpojumus, Eiropas Savienībā (ES) un Krievijā atrodas kompānijas, kas sniedz specializētos transportēšanas pasākumus, savukārt Ukrainas Oktjabrskas ostā notiek kravu uzkraušana uz kuģiem. Āfrikā un Tuvajos Austrumos esošās privātās apsardzes kompānijas aizsargā šīs kravas.

Ziņojuma sadaļā, kas veltīta Latvijas iesaistei, norādīts, ka ir pierādījumi, kas apliecina, ka tiek izmantotas Latvijas bankas, kas ir zināmas vai apsūdzētas par iesaisti naudas atmazgāšanā, un Panamā reģistrētas kompānijas, kuru “pilnvarotie direktori” ir Latvijas valstspiederīgie.

“”Odesas tīkls darbojas reģionā, kur finanšu noziegumi ir endēmiski, plaša mēroga un pastāvīgi,” apgalvots “C4ADS” ziņojumā.

Ziņojumā norādīts, ka daļa no Krievijas un Ukrainas ieroču pārdošanas darījumiem, piemēram, uz Vjetnamu un Venecuēlu, ir pilnībā likumīgi, bet īstenotās ieroču piegādes, piemēram, uz Sudānu, Mjanmu vai Sīriju ir starptautisko sankciju pārkāpums, tādēļ tajās iesaistītajām amatpersonām tādā veidā gūtie ieņēmumi ir rūpīgi jāslēpj, izmantojot ārzonu “pastkastīšu kompānijas”, “pilnvarotos direktorus” un citas stratēģijas.

Kā “nelielu, bet labi dokumentētu piemēru” tam, ka Krievijas un Ukrainas varas iestādes izmanto nelegāli iegūto naudu un korupciju ne tikai iekšpolitiskās, bet arī ārpolitiskās ietekmes stiprināšanai, ziņojuma autori min Krievijas “Ārējās izlūkošanas dienesta finansējumu prokrieviskam kandidātam Latvijas galvaspilsētas mēra vēlēšanās”.

“C4ADS” ziņojumā skaidrota arī Panamā reģistrētu “pastkastīšu firmu” nozīme Krievijas un Ukrainas nelikumīgajos ieroču darījumos, kuros iesaistīto ārzonas firmu direktoru amatos visbiežāk ir Latvijas valstspiederīgie Ēriks Vanagels un Staņa Gorins, kuru vārdi izmantoti “tūkstošiem kompāniju, kas atbildīgas par plašu noziegumu loku”, dibināšanā.

Reklāma
Reklāma

Kā piemērs tiek minētas ar kuģa “Faina” veiktās ieroču piegādes Dienvidsudānai. Kuģa “Faina” operators ir “Almar Shipping”, kas pieder “Williston Line”, kas savukārt pieder “Williston Impex Corp”, kas pieder Vanageļa un Gorina Panamā reģistrētajai kompānijai “Integri SA”, kas ir sākums vēl tūkstošiem citu “pastkastīšu kompāniju”.

Līdzīgā uzņēmumu ķēdē var izsekot arī kuģa īpašniekus “Tomex Team” un “Waterlux AG”, kuru pirmie īpašnieki ir Gorinam un Vanagelam piederošās kompānijas “Cascado AG” un “Systemo AG”.

Tāpat dažiem no “Odesas tīkla” uzņēmumiem ir ilgas saites ar Latvijas bankām, kas, kā norāda ziņojuma autori, sakņojas jau padomju laika tradīcijās un Latvijas priekšrocībās naudas atmazgāšanai – atrašanas Krievijai blakus, liela etnisko krievu populācija, plašā krievu valodas izmantošana. Bet kā svarīgākais faktors tiek minēta Latvijas atrašanās ES, kas ļauj Latvijā legalizēto naudu nogādāt nodokļu paradīzēs Cīrihē vai Londonā.

Īpaši “C4ADS” ir uzsvērta komercbanka “ABLV” – “zināma naudas atmazgātāja, kas ir cieši saistīta ar “Odesas tīklu””. Ziņojuma autori raksta, ka  “ABLV” jau ir iesaistīta divās lielās naudas atmazgāšanas lietās  – tā ir viena no sešām Latvijas bankām, kas iesaistītas tā dēvētajā Sergeja Magņitska lietā (pārējās ir “Baltic International Bank”, “Trasta Kommercbanka”, “Rietumu Banka”, “Baltic Trust Bank” un “PrivatBank”), kā arī pretkorupcijas organizācija “Global Witness” pērn augustā apsūdzēja “ABLV” par nepilnu 30 miljonu ASV dolāru (16 miljonu latu), kas nelegāli iegūti Kirgizstānā, legalizēšanu.

“C4ADS” uzsvēra, ka “ABLV” ir starptautiskās transporta sektora pasākuma “Odesas jūras dienu” finansiālais atbalstītājs un vairākkārt tās augsta ranga amatpersonas pasākumā ir uzstājušās ar runām, kā arī rīko citas konferences, kurās aktīvi piedalās “Odesas tīkla” pārstāvji.

Tāpat ziņojuma autoru rīcībā esot dokumenti, kas apliecina, ka “Odesas tīkls” naudas atmazgāšanai izmanto arī Latvijas banku “Reģionālā investīciju banka”, ko ASV apsūdz par Ponci shēmā nelegāli iegūtu 11 miljonu ASV dolāru (5,7 miljonu latu) legalizēšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.