Ziņojums: Krievijas un Ķīnas hakeri pagājušajā gadā vairākkārt uzbrukuši Čehija 0
Krievijas un Ķīnas hakeri pagājušajā gadā vairākkārt uzbrukuši Čehijai, norādīts otrdien publiskotajā Čehijas izlūkošanas dienesta BIS ziņojumā par kiberuzbrukumiem un dezinformāciju 2018.gadā.
Pirms mēneša BIS un Čehijas policija paziņoja, ka viņi likvidējuši Krievijas spiegu tīkls, kas darbojies caur Krievijas vēstniecību Prāgā. Spiegu tīkls bija izveidots, lai uzbruktu čehu un ārvalstu mērķiem.
“Uzbrucēji mēģināja nodrošināt pastāvīgu piekļuvi skartajai sistēmai,” norādīts ziņojumā.
Vēl vienu uzbrukumu Čehijas Ārlietu ministrijas neslepenajam datortīklam, visticamāk, īstenoja Ķīnas kiberspiegošanas grupējums.
Trešais incidents, kurā tika uzbrukts Čehijas karavīru privātajiem e-pasta kontiem, saistīts ar grupējumu “APT28”.
“Krievijas Federācijas un Ķīnas Tautas Republikas izlūkdienesti veic visaktīvākās un agresīvākās aktivitātes,” secinājis BIS.
Krievija ir mēģinājusi “manipulēt ar lēmuma pieņemšanas procesu un personām, kas atbildīgas par lēmumu pieņemšanu,” teikts ziņojumā.
Ķīna savukārt meklē potenciālos aģentus Čehijas pilsoņu vidū un Ķīnas izlūkdienestu klātbūtne Čehijā pieaug, secinājusi BIS.
Arī Čehijas izlūkdienests NUKIB, kas cīnās ar kibernoziedzību, ziņoja, ka Krievija un Ķīna rada vislielākos draudus kiberdrošībai Čehijā.
Jau ziņojumā 2017.gadās NUKIB brīdināja, ka Krievijas un Ķīnas diplomāti ir sākuši aktīvāk spiegot Čehijas teritorijā.
Aģentūras secinājumi izpelnījās Čehijas prezidenta Miloša Zemana kritiku.
BIS ziņojumā par 2018.gadu norādīts, ka nav konstatēti tieši draudi no islāmistu radikāļiem vai teroristiem.