Foto. Scanpix / IMAGO/Monkey Business 2

Zinātniskā fantastika kļūst par realitāti: atklāts, ka cilvēki var sazināties sapnī 0

Kalifornijas zinātnieki padarījuši zinātniskās fantastikas konceptu par īstenību – uzņēmumam “REMspace” izdevies izveidot divvirzienu komunikāciju starp diviem cilvēkiem, kamēr tie abi gulēja un redzēja skaidros sapņus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Skaidrie sapņi (“lucid dreams”) ir sapņi, kuros cilvēks apzinās, ka sapņo. Šajā stāvoklī cilvēks dažkārt var daļēji vai pilnībā kontrolēt sapņa notikumus, vidi un savu rīcību. Skaidrie sapņi bieži vien ir ļoti spilgti un reālistiski. Tie parasti notiek REM (ātrās acu kustības) miega fāzē, kad sapņi ir visspilgtākie.

“Daily Mail” vēsta, ka šis eksperiments norisinājās 24. septembrī. Pirms iemigšanas dalībnieki tika pievienoti specializētām iekārtām, kas reāllaikā uzraudzīja viņu smadzeņu aktivitāti un miega fāzes.

CITI ŠOBRĪD LASA
Šie dati tika pārraidīti uz centrālo sistēmu, kas sekoja līdzi viņu sapņu stāvokļiem to norises laikā.

Tiklīdz pirmais dalībnieks nonāca skaidrā sapņa stāvoklī, sistēma konstatēja šīs izmaiņas smadzeņu aktivitātē un pārraidīja nejaušu vārdu īpaši izveidotā valodā.

Vārds tika nogādāts sapņotājam caur austiņām, kamēr viņš turpināja gulēt. Sapnī dalībnieks izdzirdēja vārdu un skaļi to atkārtoja, sensori uztverot un nosūtot izrunāto vārdu atpakaļ sistēmai.

Neilgi pēc tam arī otra šī eksperimenta dalībniece sasniedza skaidrā sapņa stāvokli. Sistēma identificēja ar šo stāvokli saistīto smadzeņu aktivitāti un nosūtīja viņai caur austiņām to pašu vārdu.

Arī viņa sapnī izdzirdēja vārdu un atkārtoja to skaļi.

Pamostoties viņa apstiprināja, ka sapnī dzirdētais vārds patiešām bija tas, kas tika nosūtīts, tādējādi iezīmējot pirmo veiksmīgo komunikāciju starp diviem cilvēkiem, atrodoties sapnī.

Šis atklājums paver nozīmīgas iespējas miega zinātnes attīstībā. “REMspace” uzskata, ka šo tehnoloģiju nākotnē varētu izmantot garīgās veselības ārstēšanā, prasmju attīstīšanā u.c.

Tomēr šī tehnoloģija un atklājumi būs jāapstiprina un jāatkārto citiem pētniekiem, lai apstiprinātu to uzticamību un efektivitāti.

“Vēl vakar saziņa sapņos šķita kā zinātniskā fantastika. Rīt tā būs tik izplatīta parādība, ka mēs nespēsim iedomāties savu dzīvi bez šīs tehnoloģijas,” REMspace” izpilddirektors un dibinātājs Maikls Raduga uzsver, piebilstot: “Tas paver durvis neskaitāmām iespējām, mainot mūsu priekšstatus par saziņu un mijiedarbību sapņu pasaulē.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.