Zinātnieki noskaidrojuši, kāpēc saulespuķes skatās uz Sauli 0
Ģenētiķus jau sen ieinteresējusi saulespuķu īpatnība pagriezties no austrumiem uz rietumiem dienas gaišajā laikā, it kā tās skaidri zinātu, kad un kur parādīsies spožais debesu spīdeklis.
Pētnieki pieņēmuši, ka pastāv saikne starp auga bioloģisko pulksteni un olbaltumvielu un gēnu ķēdīti, kas pārvalda saulespuķu augšanas procesu. Eksperimenta gaitā vairākas saulespuķes izstādīja laboratorijā ar pastāvīgi ieslēgtu gaismu, vienlaikus novērojot saulespuķes, kas aug parastā laukā.
Biologi ar marķieri iezīmēja saulespuķes stumbru, un iezīmēto vietu pastāvīgi uzmanīja videokameras. Ja attālums starp atzīmēm mainījās, tātad tieši tajā vietā stumbrs paaudzies. Pat tad, ja mākslīgais gaismas ķermenis kustējās pa Saules trajektoriju, tāpat tika novērota negatīva ietekme uz puķes augšanas ātrumu, biomasas veidošanos un sēkliņu attīstību. Zinātnieki secinājuši, ka augu iekšējais pulkstenis liek vienai stumbra daļai augt ātrāk nekā otrai, tāpēc saulespuķes griežas Saules virzienā.
Starp citu, bitēm patīk siltas puķes, īpaši no rītiem, un saulespuķu pagriešanās pret Sauli ļauj tām sasilt ātrāk nekā citām puķēm, tāpēc arī bitēm tās ir pievilcīgākas apputeksnēšanai.
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops