Līdz 2017. gada 1. septembrim Latvijas ražotāji varēs kūpināt gaļu ar tradicionālām metodēm.
Līdz 2017. gada 1. septembrim Latvijas ražotāji varēs kūpināt gaļu ar tradicionālām metodēm.
Foto – LETA

Zinātnieki bruģē ceļu Latvijas tradicionālajiem kūpinājumiem 0

Ieviešot jaunās Eiropas Savienības (ES) normas, daļai kūpināto produktu nebūs iespējams panākt tradicionālā kūpinājuma īpašības, atzīst Zemkopības ministrija, uzsverot, ka zinātnieki bruģē ceļu Latvijas tradicionālajiem kūpinājumiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Pastāv iespēja ES dalībvalstij jau uz nenoteiktu laiku saglabāt iepriekšējās normas, ja dalībvalsts spēs zinātniski pamatot, kāpēc tas ir nepieciešams. Pārejas laiks noslēdzas nākamgad rudenī.

No nākamā gada 1.septembra, ja Latvija nepamatos nepieciešamību turpmākai atkāpei, kūpinātās zivīs un kūpinātu zivju produktos, kā arī kūpinātā gaļā un kūpinātas gaļas produktos benzopirēna daudzums nedrīkstēs pārsniegt 2 μg/kg patlaban pieļaujamo 5 μg/kg vietā. Savukārt benzopirēna, benzantracēna, benzofluorantēna un krizēna summa (PAO4) 12 μg/kg – patlaban pieļaujamo 30 μg/kg vietā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šādas policiklisko aromātisko ogļūdeņražu (PAO) normas Eiropas Komisija pieņēma 2011.gadā, un to ieviešanai tika noteikts trīs gadu pārejas periods, kas beidzās 2014.gada 1.septembrī. Tomēr vēl uz trim gadiem vairākām ES valstīm izdevās panākt jauno normu atlikšanu.

Ja ražošanas procesā ievēro jaunās PAO normas, tas nozīmīgi vājina tradicionālās garšas, smaržas un izskata iezīmes, ko augstu vērtē patērētāji. Šī dilemma skar galvenokārt mājražotājus un mazos uzņēmumus. Tādēļ Zemkopības ministrija uzskata, ka nepieciešams saglabāt pašreiz spēkā esošās PAO normas, lai Latvijā joprojām būtu pieejama tradicionālo nacionālo kūpinājumu produkcija.

Lietojot modernas tehnoloģijas un iekārtas, neesot iespējams radīt tās garšas, smaržas un arī izskata nianses, kas rodas kūpinājumos, kūpināšanas procesā izmantojot malku.

Pastāv iespēja ES dalībvalstij jau uz nenoteiktu laiku saglabāt iepriekšējo PAO normu, ja dalībvalsts spēs zinātniski pamatot, kāpēc tas ir nepieciešams. Tādēļ Latvijas Lauksaimniecības universitāte sadarbībā ar Latvijas Gaļas ražotāju un pārstrādātāju asociāciju ir uzsākusi realizēt lauksaimniecībā izmantojamo zinātnes projektu “Labas ražošanas prakses principu ievērošanas ietekme uz PAO līmeņa samazināšanu tradicionāli kūpinātā gaļā un gaļas produktos”.

Projekta mērķis ir noteikt Labas ražošanas prakses principu ievērošanas ietekmi uz PAO līmeņa samazināšanu tradicionāli kūpinātā gaļā un gaļas produktos, kā arī ir plānota informācijas vākšana par aktuālo PAO piesārņojumu tradicionāli kūpinātā gaļā, nodrošinot nepieciešamos datus. Tas ļaus Zemkopības ministrijai sagatavoties 2017.gada diskusijām Eiropas Komisijā par beztermiņa nacionālās atkāpes saglabāšanu Latvijai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.