Zinātnieki brīdina: 2018. gadā iespējamas daudzas postošas zemestrīces 2
Mēness, izrādās, ietekmē ne tikai ūdeņu plūdmaiņu uz Zemes, bet pat mūsu planētas griešanās ātrumu, savukārt tas var izrādīties izšķirošs faktors zemestrīču daudzumā un stiprumā, secinājuši divi ASV ģeofiziķi.
Rebeka Bendika (Montanas universitāte) un Rodžers Bilhems (Kolorādo universitāte) kopīgā pētījumā, kurš publicēts izdevumā “Geophysical Research Letters”, apgalvo, ka ir atraduši saikni starp izmaiņām Zemes rotācijas ātrumā un planētas seismisko aktivitāti.
Izsakoties vienkārši, ja Zemes griešanās ātrums palēninās ilgāk nekā četrus gadus pēc kārtas, gaidāmas postošākas zemestrīces un to būs vairāk.
Abi ģeofiziķi izpētījuši Zemes griešanās ātruma izmaiņas, secinot, ka Mēness mūsu planētai liek kļūt – protams, teju nemanāmi – lēnākai. Patlaban Zeme ap savu asi katru dienu apgriežas par 1,78 milisekundēm lēnāk nekā 1917. gadā. Attiecīgi diena – kaut arī mēs to nejūtam – ir kļuvusi mazu nieciņu garāka.
Izpētījuši ikvienu zemestrīci, kuras stiprums bijis vismaz septiņas magnitūdas pēdējo 117 gadu laikā, Bendika un Bilhems atklājuši piecus laika periodus, kuros zemestrīču bijis ievērojami – pat divreiz – vairāk, un tās bijušas postošākas. Pirms zemestrīču pastiprināšanās, aptuveni piecus gadus Zemes griešanās palēnininājusies.
Abu ģeofiziķu pētījumu, iespējams, pārbaudīsim jau nākamajā gadā: pēc viņu aprēķiniem, patlaban Zeme griežas lēnāk jau vairāk nekā četrus gadus, un 2018. gadā pasaule varētu piedzīvot vismaz 20 stipras zemestrīces. Diemžēl nav iespējams precīzi noteikt iespējamās satricinājumu vietas, taču, ja dzīvojat apvidū, kur zemes garoza ir nestabila, vērts laikus sagatavot pirmās palīdzības somu un pārbaudīt nama pamatu stāvokli…