Zinātnieki atklājuši jaunu probiotiku, kas palīdz zaudēt svaru ātrāk nekā “Ozempic”, bet maksā uz pusi lētāk 14
Zinātnieki atklājuši jaunu probiotiku, kas palīdz zaudēt svaru ātrāk nekā “Ozempic”, bet maksā uz pusi lētāk, raksta Daily Mail.
“Ozempic” līdz šim ir bijis veiksmīgākais svara samazināšanas medikaments, ko lieto miljoniem cilvēku ar lieko svaru un aptaukošanos. Taču tagad zinātnieki Honkongā atklājuši, ka, iespējams, nemaz nav nepieciešams lietot “Ozempic” vai līdzīgas injekcijas, lai iegūtu tādus pašus rezultātus.
Tiek uzskatīts, ka sinbiotikas – probiotiķu un prebiotiku kombinācija, ko bieži pārdod kā uztura bagātinātāju – līdzsvaro zarnu baktērijas, labvēlīgi ietekmē zarnu veselību, vielmaiņu un pat imūnsistēmu.
“Ozempic” sastāvā esošā spēcīgā sastāvdaļa semaglutids veicina svara samazināšanos, imitējot hormona GLP-1, kas izdalās zarnās pēc ēšanas, darbību.
Pastāv vairākas teorijas par to, kā labās baktērijas veicina svara zudumu. Atsevišķi pētījumi liecina, ka dažas probiotikas var apturēt tauku uzsūkšanos organismā.
Tiek uzskatīts, ka prebiotiķi – uzturvielu grupa – ne tikai palielina labvēlīgo baktēriju daudzumu, bet arī veicina kaulu stiprinošā kalcija uzsūkšanos, pateicoties to īpašajam gremošanas procesam.
Dalībnieki, kuri kombinēja tableti ar papildu augļu un dārzeņu uzņemšanu, zaudēja piecus procentus no sava ķermeņa svara par mēnesi ātrāk nekā tie, kuri lietoja Ozempic.
Pētījumā Ķīnas Universitātes Honkongā zinātnieki sekoja līdzi 55 cilvēkiem ar lieko svaru un aptaukošanos vecumā no 21 līdz 65 gadiem.
Vienai grupai tika dots ikdienas sinbiotiku komplekss, un viņiem tika ieteikts ievērot uztura plānu, kas ietvēra vismaz divas augļu un trīs dārzeņu porcijas.
Otra grupa saņēma tikai sinbiotikas, lietojot tās vienreiz no rīta un vēlreiz vakarā.
Trešajai grupai bija noteikts medicīniski uzraudzīts uztura plāns, kas iekļāva augļu un dārzeņu patēriņu.
Šiem dalībniekiem arī bija būtiski pazemināts cukura līmenis asinīs, uzlabojušies holesterīna rādītāji un ievērojami zemāks baktēriju megamonas līmenis, kas saistīts ar ķermeņa sastāva uzlabošanos.
Tikmēr tikai katrs piektais no tiem, kuri ievēroja vien diētas plānu, zaudēja vairāk nekā piecus procentus ķermeņa svara.
Nevienam no tiem, kas lietoja tikai sinbiotikas, šādu rezultātu sasniegt neizdevās.
Salīdzinājumam — sākotnējos pētījumos ar semaglutīdu, kas ir Ozempic galvenā sastāvdaļa, lietotāji zaudēja līdzīgu ķermeņa svara procentu kā kombinētajā grupā, taču trīs mēnešu laikā, nevis divos.
Pētījumā, kurā piedalījās 175 pacienti, tika atklāts, ka pēc trim mēnešiem vidējais svara zudums bija 6,7 kilogrami, kas atbilst 5,9 procentiem ķermeņa masas.
Semaglutīda svara samazināšanas efekts ir pavisam atšķirīgs no sinbiotiku darbības mehānisma. Tas izraisa svara zudumu, atdarinot zarnās pēc ēšanas izdalītā hormona GLP-1 darbību. Šis hormons stimulē aizkuņģa dziedzeri ražot vairāk insulīna un smadzenēm nosūta signālu par sāta sajūtu.
Taču zāles nav bez blakusparādībām — bieži tiek ziņots par nelabumu, aizcietējumiem un caureju. Dažiem pacientiem ir bijušas arī dīvainas blakusparādības, piemēram, matu izkrišana.
Lai gan injekcijas ir paredzētas, lai palīdzētu pacientiem ar lieko svaru, pieaug bažas, ka veseli cilvēki izmanto šīs zāles kosmētisku iemeslu dēļ.
Daži pat ir nonākuši neatliekamās palīdzības nodaļā pēc šādu injekciju lietošanas, cenšoties iegūt ideālu “pludmales ķermeni”.