Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 101
Zinātnieki uzskata, ka ir atklājuši trūkstošo saikni, kas apliecina, ka neveselīgas pārtikas lietošana uzturā palielina vēža risku.
Kā vēsta “Daily Mail”, Singapūras Nacionālās universitātes pētnieku veiktajā pētījumā tika aplūkots metilglioksāla – savienojuma, kas izdalās, organismam šķeļot cukurotus un treknus pārtikas produktus – ietekme uz gēnu, kas palīdz cīnīties pret audzējiem.
Pētījumā pirmo reizi zinātnieki atklājuši, ka metilglioksāls spēja un laiku izslēgt pretvēža aizsargājošo gēnu BRCA2, kura funkcija ir aizsargāt cilvēkus pret vēža veidošanos un tā augšanu.
Nav noslēpums, ka neveselīga pārtika uzturā ir saistīta ar daudz lielāku risku saslimt ar vēzi, taču precīzs mehānisms, kā tas strādā, joprojām tiek pētīts.
Eksperti apgalvo, ka šis atklājums vismaz daļēji varētu izskaidrot, kāpēc tieši jaunu cilvēku – šķietami veselīgu amerikāņu vidū – tik izplatīti kļūst vēža gadījumi, jo īpaši resnās zarnas audzēji.
Zinātnieku komanda arī norādījusi, ka pētījumā atklātais ir pretrunā ar sen pastāvošo teoriju, ka tādiem gēniem kā BRCA2 ir jābūt pilnīgi neaktīviem organismā, lai palielinātu vēža risku.
Pētījuma autors un Singapūras Nacionālās universitātes Vēža pētniecības centra direktors Dr. Venkitaramans skaidrojis, ka komanda pētīja metilglioksāla iedarbību uz cilvēku šūnām, kuri ir mantojuši BRCA2 bojātu kopiju un kuriem tāpēc ir lielāka iespēja saslimt ar vēzi. “Dažiem cilvēkiem ir augsts risks saslimt ar krūts, olnīcu, aizkuņģa dziedzera vai citiem vēža veidiem, jo viņi no saviem vecākiem ir mantojuši bojātu pretvēža gēna – BRCA2 – kopiju,” teica Dr. Venkitaraman.
Tomēr zinātnieku komanda brīdinājusi, ka, tā kā pētījums tika veikts ar šūnām, nevis cilvēkiem, par šo tematu, protams, ir jāveic vēl papildu pētījumi. Jebkurā gadījumā šis pētījums papildina jau tā garo pētījumu sarakstu, kas liecina, ka uzturs varētu ietekmēt augsto vēža risku.