Foto – AFP/LETA

Zinātnes vārdā apzināti plāno veselus cilvēkus inficēt ar nāvējošu slimību 0

Zinātnieki veiks līdz šim nepieredzētu eksperimentu – veselus cilvēkus apzināti inficēs ar malāriju, lai labāk varētu izprast šo bīstamo slimību, ziņo BBC.

Reklāma
Reklāma
“Baidens mums šķitīs mīlīgs večuks ar dāvanu maisu.” Krievijā sākusies panika Trampa ultimāta dēļ
RAKSTA REDAKTORS
“Stāvi! Nekāp!” iekšējā balss kliedza, taču pēc viena soļa viņas dzīve apgriezās kājām gaisā…
TESTS. Ja vari iegūt vismaz 8 no 9 punktiem šajā asociāciju testā, vari sevi saukt par latviešu literatūras ekspertu
Lasīt citas ziņas

Oksfordas universitātes Vakcīnu grupa veic jaunu pētījumu, lai labāk izprastu Plasmodium vivax – malārijas paveidu, kas spēj ilgstoši palikt neaktīvs aknās un izraisīt atkārtotus infekcijas uzliesmojumus mēnešus vai pat gadus pēc sākotnējās inficēšanās.

Lai to paveiktu, pieci  brīvprātīgie dosies uz Radboudas Universitātes Medicīnas centru Neimegenā, Nīderlandē, kur viņus kontrolētos apstākļos inficēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šis ir pirmais gadījums, kad veseli cilvēki tiek apzināti inficēti ar atkārtotu malārijas paveidu laboratorijas apstākļos.

Pētījuma mērķis ir izpētīt parazīta atkārtotās infekcijas raksturu un imūnsistēmas reakciju uz šiem procesiem.

Pēc tam dalībnieki atgriezīsies Oksfordā, kur tiks rūpīgi uzraudzīti katru dienu. Ja viņu asinīs tiks atklātas malārijas pazīmes, ārstēšana ar pretmalārijas zālēm sāksies nekavējoties, apliecina zinātnieki.

Tomēr šīs zāles neiznīcinās parazītus, kas atrodas neaktīvajā stadijā aknās, ļaujot pētniekiem izpētīt atkārtotus infekcijas uzliesmojumus sešu mēnešu laikā.

Šajā periodā dalībnieki regulāri izies pārbaudes, un jebkādu simptomu gadījumā viņiem tiks nodrošināta neatliekama medicīniskā palīdzība.

Pēc tam visi dalībnieki saņems ārstēšanu, kas pilnībā iznīcinās neaktīvos parazītus, un turpmākos piecus gadus viņi tiks uzraudzīti, lai izslēgtu neparedzētus slimības atkārtošanās gadījumus.

Vairāk nekā 80 % Plasmodium vivax malārijas gadījumu pasaulē ir saistīti tieši ar atkārtotām infekcijām.

“Mūsu darbs, ja tas būs veiksmīgs, nodrošinās modeli jaunu vakcīnu vai medikamentu testēšanai, kas var iznīcināt parazītu aknās un pilnībā apturēt recidīvus. Tas varētu radikāli mainīt mūsu pieeju šīs sarežģītās slimības apkarošanā, ” atzina Oksfordas Universitātes profesore Andžela Minasiana.

Pētījuma rezultāti var pavērt ceļu jaunu ārstēšanas metožu izstrādei,  kas būtu svarīgs solis ceļā uz malārijas sloga samazināšanu pasaulē, norāda autori.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem malārija, ko izraisa Plasmodium parazīti,  joprojām ir nopietna globāla veselības problēma – ik gadu tiek reģistrēti vairāk nekā 200 miljoni saslimšanas gadījumu un vairāk nekā 600 000 nāves gadījumu.

Lai gan Plasmodium falciparum ir nāvējošāks paveids, Plasmodium vivax rada īpašas grūtības, jo tas spēj ilgstoši slēpties aknās un atkārtoti aktivizēties. Tas apgrūtina šī parazīta pilnīgu izskaušanu endēmiskajos reģionos, piemēram, Dienvidaustrumāzijā un daļā Dienvidamerikas. Mūsdienu pretmalārijas līdzekļi bieži nespēj pilnībā iznīcināt parazītus aknu stadijā, uzsverot nepieciešamību pēc jauniem sasniegumiem profilaksē un ārstēšanā.

Reklāma
Reklāma

Lai gan daudzi šādu apzinātu inficēšanu ar bīstamu slimību  var uzskatīt par spēlēšanos ar uguni, šādi pētījumi var palīdzēt aizpildīt būtiskus robus mūsu izpratnē par malārijas ārstēšanu un uzlabot tās efektivitāti, uzsver pētnieki.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.