Zinātnes vārdā apzināti plāno veselus cilvēkus inficēt ar nāvējošu slimību 0
Zinātnieki veiks līdz šim nepieredzētu eksperimentu – veselus cilvēkus apzināti inficēs ar malāriju, lai labāk varētu izprast šo bīstamo slimību, ziņo BBC.
Oksfordas universitātes Vakcīnu grupa veic jaunu pētījumu, lai labāk izprastu Plasmodium vivax – malārijas paveidu, kas spēj ilgstoši palikt neaktīvs aknās un izraisīt atkārtotus infekcijas uzliesmojumus mēnešus vai pat gadus pēc sākotnējās inficēšanās.
Lai to paveiktu, pieci brīvprātīgie dosies uz Radboudas Universitātes Medicīnas centru Neimegenā, Nīderlandē, kur viņus kontrolētos apstākļos inficēs.
Šis ir pirmais gadījums, kad veseli cilvēki tiek apzināti inficēti ar atkārtotu malārijas paveidu laboratorijas apstākļos.
Pēc tam dalībnieki atgriezīsies Oksfordā, kur tiks rūpīgi uzraudzīti katru dienu. Ja viņu asinīs tiks atklātas malārijas pazīmes, ārstēšana ar pretmalārijas zālēm sāksies nekavējoties, apliecina zinātnieki.
Tomēr šīs zāles neiznīcinās parazītus, kas atrodas neaktīvajā stadijā aknās, ļaujot pētniekiem izpētīt atkārtotus infekcijas uzliesmojumus sešu mēnešu laikā.
Pēc tam visi dalībnieki saņems ārstēšanu, kas pilnībā iznīcinās neaktīvos parazītus, un turpmākos piecus gadus viņi tiks uzraudzīti, lai izslēgtu neparedzētus slimības atkārtošanās gadījumus.
Vairāk nekā 80 % Plasmodium vivax malārijas gadījumu pasaulē ir saistīti tieši ar atkārtotām infekcijām.
“Mūsu darbs, ja tas būs veiksmīgs, nodrošinās modeli jaunu vakcīnu vai medikamentu testēšanai, kas var iznīcināt parazītu aknās un pilnībā apturēt recidīvus. Tas varētu radikāli mainīt mūsu pieeju šīs sarežģītās slimības apkarošanā, ” atzina Oksfordas Universitātes profesore Andžela Minasiana.
Pētījuma rezultāti var pavērt ceļu jaunu ārstēšanas metožu izstrādei, kas būtu svarīgs solis ceļā uz malārijas sloga samazināšanu pasaulē, norāda autori.
Lai gan Plasmodium falciparum ir nāvējošāks paveids, Plasmodium vivax rada īpašas grūtības, jo tas spēj ilgstoši slēpties aknās un atkārtoti aktivizēties. Tas apgrūtina šī parazīta pilnīgu izskaušanu endēmiskajos reģionos, piemēram, Dienvidaustrumāzijā un daļā Dienvidamerikas. Mūsdienu pretmalārijas līdzekļi bieži nespēj pilnībā iznīcināt parazītus aknu stadijā, uzsverot nepieciešamību pēc jauniem sasniegumiem profilaksē un ārstēšanā.
Lai gan daudzi šādu apzinātu inficēšanu ar bīstamu slimību var uzskatīt par spēlēšanos ar uguni, šādi pētījumi var palīdzēt aizpildīt būtiskus robus mūsu izpratnē par malārijas ārstēšanu un uzlabot tās efektivitāti, uzsver pētnieki.