Zinātne par saaukstēšanos un lokālo imunitāti 0
A/S BIOLAT zinātnieki par saaukstēšanos un lokālo imunitāti:
“Mums nav vadlīniju saaukstēšanās ārstēšanā un katram par to ir savs viedoklis. Arī profilakse, neskatoties uz milzīgo publicitāti un daudzajām metodēm, nav devusi ne tuvu 100% rezultātu un daudzi agrāk izskanējušie apgalvojumi tiek apšaubīti.
Mēs ļoti daudz runājam par imunitāti, bet priekšstati par to kas īsti notiek rīkles gļotādā ir radušies tikai pēdējos 5 gados. Cilvēka rīkles dobumā vien atrodami līdz pat 800 dažādu sugu mikroorganismu, kas palīdz mūsu organismam ikdienā cīnīties ar saviem kaitīgajiem sugasbrāļiem.”
Latvijā tikko ir parādījusies radikāli jauna profilakses un ārstēšanas metode izmantojot nepatogēno Streptococcus salivarius celmu K12 preparātā Faringo Pro.
Ko nozīmē termins imunitāte un ko tas sevī iekļauj?
Runājot par imunitāti, jārunā ir par lokālo imunitāti. Kaklā, uz ādas un visās pārējās ķermeņa daļās ir savs nepatogēno mikroorganismu kopums, kas uztur lokālo imunitāti un ir tās sastāvdaļa. Bieži vien, ja cilvēks ir saaukstējies un klepo vairākas nedēļas, viņš apgalvo, ka viņam ir pazemināta imunitāte un ir vajadzīgi preparāti imūnsistēmas stiprināšanai vai antibiotikas. Tomēr saaukstēšanās gadījumos novājināta ir nevis vispārējā, bet lokālā imunitāte, šajā gadījumā kakla gļotādas lokālā imunitāte un bieži ir problēmas ar gļotādas mikrofloru, kuras sastāvs ir izmainīts.
Pastāstiet vairāk par lokālo imunitāti!
Cilvēka gļotādās imūnkompetentās šūnas izdala dažādus imūnglobulīnus, no kuriem galvenais ir imūnglobulīns A. Šo vielu izdala arī kakla un rīkles gļotāda, un tā mūs pasargā no ārējiem kairinājumiem, vai tas ir mikrobs, vīruss vai sēnīte. Tāpat kakla un rīkles gļotādā lokāli izdalās laktoferīns un lizocīms. Kopumā ir vesela kaskāde dažādu bioloģiski aktīvu olblatumvielu, kuras sargā cilvēka organismu no dažādiem vīrusiem un mikrobiem.
Priekšstats un sapratne par to, ka gļotādai ir šādas aizsargfunkcijas un tā izdala cilvēkam derīgas vielas, ir jau plaši izplatīta zinātnes aprindās. 2014. gadā pētījumos sāka parādīties informācija par cilvēka rīkles gļotādas mikrobiomu un tā lomu aizsardzībā pret dažādām infekcijām. Mikrobiomu var uzskatīt par vitāli svarīgu lokālās imunitātes sastāvdaļu, kas pasargā pret ārējo patogēno mikrofloru. Tā ir ne tikai kakla un rīkles, bet arī deguna un deguna blakusdobumu gļotāda, kurās atrodas savi specifiskie mikrobi, kuri spēj pasargāt no kaitīgiem mikroorganismiem.
Kas ietekmē kakla dabīgo mikrofloru un to, cik efektīvi tā spēj mūs pasargāt no slimībām?
Gļotāda ir virsma, kas saskaras gan ar gaisu, kuru elpojam, gan ēdienu un apkārtējo vidi, un kurā ir liels daudzums mikroorganismu. Veidojas lokālas ekosistēmas. Ja mēs šīs sistēmas bojājam vai izjaucam tajās esošo dabisko līdzsvaru, tad tajās var ienākt kādi sliktie mikrobi, un cilvēks saslimst. Kakla mikrobioms sastāv no aptuveni 200–400 dažādu sugu mikroorganismiem, tuvāk mandelēm sastopamas pat 800 dažādas sugas.
Barības vadā un kuņģī šis skaits atkal samazinās, bet, ejot no tievās uz resno zarnu, mikroorganismu skaits atkal krasi palielinās. Šie mikroorganismi ir pirmie, kuri reaģē uz patogēnu mikrobu parādīšanos organismā. Mutes mikrobioma daudzveidību un aizsargspējas samazina arī citi faktori, piemēram, apdegumi (pārāk karsti ēdieni un dzērieni), traumas un dažādu antibakteriālo līdzekļu lietošana. Tāpat ļoti labvēlīgu vidi kaitīgajiem mikrobiem rada ar cukuru bagātu produktu lietošana uzturā, kas palielina dažādu slimību risku.
Kā mēs varam stiprināt mūsu kakla dabīgo mikrofloru un kas tai kaitē? Kāda ir jūsu attieksme pret norūdīšanos, lai izvairītos no saaukstēšanās?
Lai izvairītos no saslimšanas, ir svarīgi rūpēties par kakla mikrobiomu. Šajā gadījumā ar norūdīšanos nepietiks. Nepārprotiet, norūdīšanās ir labs veids, kā spēcināt lokālo imunitāti, jo veicina manis pieminēto imūnglobulīnu sintēzi, bet nespēj ietekmēt kakla mikrofloras aizsardzību. Viens no veidiem, kā pasargāt savu kakla mikrofloru, ir nelietot pārāk agresīvus medikamentus un lokālus antibakteriālus līdzekļus.
Tāpat daļa labo mikrobu aiziet bojā, kad mēs ēdam pārāk karstu ēdienu vai lietojam stipru alkoholu, kas burtiski dezinficē rīkles gļotādu. Ļoti daudzi faktori var sabojāt kakla mikrobiomu, un mums ir lielāks risks saslimt, piemēram, ar angīnu vai vidusauss iekaisumu.
Vai slimības, kuru attīstības novēršanai lokālā imunitāte ir vissvarīgākā, parasti uzbrūk ausīm, kaklam un degunam?
Jā, visi šie orgāni ir saskarē ar ārējo vidi un lielu mikrobu un vīrusu daudzumu. Vēl viena lieta, kuru vēlos atzīmēt: ja mēs lietojam pārāk daudz ķīmisko vielu, tad samazinām vērtīgo imūnglobalīnu sekrēciju. Šie dati ir pieejami par dažādām vielām, arī tādām, kuras ir sastopamas plaši izplatītos produktos, piemēram pat kakla tabletēs.
Ir lokāli lietojami dažādi līdzekļi, kas iedarbojas uz gļotādu un iznīcina vīrusus un mikrobus. Vai šie produkti arī veicina dabīgās mikrofloras iznīcināšanu?
Runājot par kakla tabletēm un citiem līdzīgiem līdzekļiem, kas iznīcina dabīgo mikrofloru – bieži vien saaukstēšanās slimības vai angīnas ir saistītas ar patogēnās mikrofloras izplatīšanos. Bieži problēma ir nepārdomāta tādu preparātu lietošana, kas veicina arī nepatogēnās mikrofloras bojāeju. Ja šādas tabletes lieto ilgstoši un to sastāvā ir kaitīgas ķīmiskas vielas, mēs samazinām imūnglobulīnu sekrēciju un izjaucam mikrobioma dabisko līdzsvaru. Jā, mēs nokaujam arī kaitīgos mikrobus, bet tajā pat laikā, mūsu kaklā bieži rodas spēcīga disbakterioze, un cilvēki ilgstoši klepo. Pārlieku ilgi tos lietojot var izveidoties pat kandidoze.
Tieši par šo tēmu 10. septembrī Bāzeles unviersitātē tika prezentēta lielo datu (daudzu pētījumu, tai skaitā arī negatīvo) analīze par subakūta klepus ārstēšanu. Tika analizēti vairāki iepriekš veikti pētījumi, pēc kuru apskates tika secināts, ka šobrīd pieejamās klepus ārstēšanas metodes nesaīsina slimības ilgumu. Saaukstēšanās slimības ir slimības, kuras agrāk vai vēlāk pāriet, ja tās nav smagas infekcijas. Tas vēlreiz norāda, ka šobrīd daļa pieejamie preparāti nereti ir garšīgi, mitrina gļotādu, bet slimības gaitu un ilgumu nesamazina.
Šobrīd ir skaidri zināms, ka mums ir nepieciešama vesela gļotāda, kura spēj attiecīgajā daudzumā saražot mums vajadzīgās aizsargvielas, bet tāpat jāatceras, ka šo mikroorganismu daudzveidība organismā ir milzīga un ne mazāk svarīga.
Ja mikroorganismu daudzveidība ir tik liela, tad arī tādu preparātu izstrādāšana, kas palīdzētu saglabāt dabīgo līdzsvaru organismā, ir grūts un dārgs process?
Viens no tādiem ir streptococcus salivarius celms K12. Šis nepatogēnais streptokoks iedarbojas ļoti efektīvi jau pašā saslimšanas sākumā.
Lietojot preparātu, kura sastāvā ir šis mikroorganisms, kakls tiek labāk pasargāts pret tālāku slimības attīstību. Tāpat ar streptococcus salivarius bagātināti preparāti spēj uzlabot gļotādas imūno atbildi un veicina imonoglubulīna A, gamma interferona u.c. sintēzi, kas ir svarīgi imūnsistēmas proteīni, kuri palīdz cīnīties pret baktērijām un vīrusiem. Aptiekās ir pieejams AS BIOLAT produkts Faringo Pro. Faringo Pro ne tikai pats cīnās ar kaitīgajiem mikrobiem, bet arī palīdz to darīt gļotādai.
Vai ir iespējams paralēli lietot vairākus šāda veida preparātus?
Jā, taču šobrīd īsti nav medikamentu, kas pārliecinoši stiprinātu imunitāti. Ir daži pozitīvi dati par C vitamīnu, cinka un citu dabas vielu labo iedarbību, bet šie dati nav pārliecinoši, jo ietekmē tikai vienu lokālās imūnsistēmas daļu. Jaunās zināšanas, kuras mēs esam ieguvuši par kakla, rīkles un deguna blakusdobumu mikrobiomu mums rada jaunus izaicinājumus, kā šīs sistēmas stiprināt, jo tās ir pirmās, kas cīnās ar kaitīgajiem ārējiem faktoriem.
Faringo Pro dod iespēju sevi pasargāt profilaktiski – saaukstēšanās sezonas laikā, kā arī aktīvi sportojot vai ceļojot. It sevišķi svarīgi, ja ceļojot tiek sķērsotas klimatiskās joslas, vai arī ilgstoši jāuzturas lidostās un lidmašīnās.
Lietojot Faringo Pro saslimšanas sākumā, mēs varam izvairīties no antibakteriālu līdzekļu lietošanas un ātri panākt efektīvu atveseļošanos.
Faringo Pro ir īpaši svarīgs – tiem, kuri pārāk bieži ir saaukstēšanās, angīnu un vidusauss iekaisumu upuri.”
Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.