Kad izplaukuši pirmie zemeņu ziedi, tuneļos apputeksnēšanai izmanto kamenes. Tādējādi ražība kāpinās par 20–30% un ogas ir kvalitatīvas. Ja pietrūkst apputeksnētāja vai siltuma, zemeņu protests izpaužas dīvainas formas nestandarta ogās. Kad zemenes noziedējušas, kameņmājiņu pārvieto uz citu tuneli krūmmelleņu vai citu augļaugu apputeksnēšanai. 1
Frigo zemenes ziemo tajās pašās kastītēs – rudenī tās noceļ lejā un piesedz ar salmiem, lai pasargātu no kailsala. Plēves segumu noņem un uz tuneļiem klāj atkal marta sākumā. Lai neciestu pavasara salnās, cerus piesedz ar agrotīklu. Vēsās naktīs temperatūras starpība siltumnīcas iekšpusē un ārpusē ir aptuveni +5 °C.
Saimniecībā patlaban izmēģina aptuveni 20 šķirņu, daļa no tām pēc vairāku gadu pārbaudes jau atzītas par tirgum ļoti piemērotām. Par vienu no labākajām transportēšanai audzētāji atzinuši šķirni ‘Rumba’, tai ir arī samērā garšīgas ogas. Šķirnei ‘Daroyal’ ogas ir nedaudz mīkstākas, toties garšīgākas nekā ‘Rumbai’; ‘Clery’ izceļas ar augstām ražām, ogām ir laba garša. Realizācijai veikalos piemērotas ir arī šķirnes ‘Sonata’ un ‘Flair’. Šogad pirmo ražu tuneļos deva jaunā, Lielbritānijā radītā ‘Malling Centenary’ – šķirne šķiet perspektīva, jo ogas ir glītas, spilgti sarkanas, spīdīgas, diezgan garšīgas un stingras, ļoti labi pacieš transportēšanu.
Saldas vietējās melones
Eksperimentālajā tunelī embūtieši šogad pirmo reizi pārdošanai lielveikalos audzē melones. Pērn izmēģinājumiem iestādīja desmit stādiņu, augļi zem seguma ienācās augusta vidū – visi bija aromātiski, saldi un garšīgi. Eksperimentam viņi izvēlējušies aptuveni desmit šķirņu, piemēram, ‘Charantais Magenta F1’, ‘Eminenza F1’. Audzētāji uzsver, ka svarīgi dēstus siltumnīcā iestādīt laikus un nomulčēt ar melno plēvi, lai augsne ātrāk iesiltu. Augus audzē vertikāli, piestiprinot pie sieta (acu izmērs 15 x 15 cm vai 20 x 20 cm). Augšanas laikā vajag regulāri izgriezt sānvasas, uz viena auga atstājot 5–6 augļus. Kad melones sāk augt, tās iekarina tīkla maisiņos.
Sasniegt vairāk no avenēm
Avenes ‘Tulameen’, ‘Glen Ample’, ‘Polka’ un jaunās ‘Kwanza’, ‘Kweli’ (abas rudens aveņu šķirnes radītas Nīderlandē, tām ir lielas, oranži sarkanas ogas) saimniecībā audzē gan augsnē, gan substrātā – 10 l ietilpības kastītēs, katrā liekot četrus stādus; rēķinot pēc kopplatības, astoņus stādus kvadrātmetrā. Kastītēs pilda pašu gatavotu bagātinātu kūdras substrātu, kura recepti pēc embūtiešu pasūtījuma izstrādāja Nīderlandē. Importa aveņu stādus substrātā stāda pavasarī, kad tuneļiem uzvilkta plēve (februāra beigās, marta sākumā). Augus izvieto sabiezināti, lai iegūtu augstāku ražību. Laistot un mēslojot izmanto pilienveida apūdeņošanas sistēmu. Šādi avenes sāk ražot jūnijā (nedaudz vēlāk par zemenēm) un turpina līdz jūlija vidum. Ogu raža ir ļoti laba, vidēji 10–12 tonnu, pērn sasniegta pat rekordraža – 15 tonnu no hektāra! Kad raža beigusies, avenes izņem no siltumnīcas un atdalītos stādus pārstāda citā tunelī augsnē.
– Sākumā aveņu cena ir diezgan augsta – 15 eiro par kilogramu, vēlāk tā pakāpeniski samazinās. Ogas fasējam 125 gramu plastmasas trauciņos. Dienā ogas salasām un jau vakarā vedam uz lielveikalu noliktavām. Nākamgad aveņu platības paplašināsim, jo avenes tirgosim arī “Rimi” veikalos Lietuvā, – skaidro augļkopis.