Pārsteidz saldas vietējās melones un aktinīdijas. Ciemos “Dēseles dārzos” Embūtē 1
Vaiņodes novada Embūtes pagasta saimniecībā “Dēseles dārzi” viss sākās ar nekoptiem laukiem un frigo zemeņu stādiem no Holandes. Apgūstot pasaules pieredzi tuneļu tehnoloģijā, bizness attīstījās arvien straujāk – pašlaik te zem seguma audzē ne tikai zemenes, bet arī citas kultūras izmēģinājuma nolūkos.
Saimnieko ar vērienu
SIA “Dēseles dārzi” Latvijā ir viena no modernākajām un lielākajām augļu un ogu audzēšanas saimniecībām, kurā izmanto Haygrove augsto tuneļu tehnoloģiju. Pašlaik šeit arī turpina atjaunot veco dzirnavu ēku, kur papildu biznesam izveidots viesu nams. Vēl vēsturiskajā namā iecerēts drīzumā uzsākt sidra un vīna ražošanu, jo saimniecībā nav augļu glabātavas. Uzņēmuma saimnieks Aldis Vīksne, diplomēts agronoms, uzvarētājs ikgadējā konkursa “Sējējs 2012” nominācijā “Lauku attīstības projekts inovācijās”, stāsta, ka par ražotnes izbūves nepieciešamību izlēmis arī tāpēc, ka laukos problēmas rada darbaspēka trūkums. Lai piesaistītu labus strādniekus, darbs jānodrošina visu gadu, nevis tikai sezonāli. Pavisam “Dēseles dārzi” apsaimnieko vairāk nekā 20 ha zemes, zem seguma aptuveni četros hektāros audzē zemenes, avenes, krūmmellenes, vīnogas, ābolus, saldos ķiršus, lavandas, zirņus. Katrs tunelis ir 65–142 m garš, 8 m plats un 3–3,5 m augsts, apvilkts ar izturīgu plēvi, kas kalpo 5–6 gadus (rudenī segumu no tuneļiem noņem). Saimniecībā cenšas samazināt roku darbu, taču, kā spriež audzētājs, arvien būs darbi, ko nevarēs veikt automātiski.
Saimniecību Aldis Vīksne attīsta kopā ar sadarbības partneri, Latvijas Lauksaimniecības universitātes absolventu Normundu Pāvilu. “Dēseles dārzos” aizvien izmēģina kaut ko jaunu, piemēram, pērn sāka audzēt ēdamos sausseržus, melones un aktinīdijas, lai pircējiem piedāvātu iespējami lielāku augļu dažādību. Augļkopis uzsver, ka nemitīgi jāmācās un jāattīstās, jo konkurence tirgū ir liela. Tuneļu galvenā priekšrocība ir tā, ka nav jācieš no laika apstākļu kaprīzēm – ogas var lasīt jebkurā laikā, tiklīdz ir pasūtījumi no lielveikaliem, turklāt raža nogatavojas 2–3 nedēļas agrāk nekā uz lauka. Saimniecībā neizmanto ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus, jo augi reti kad slimo. Tīklērces plēves tuneļos pagaidām nav ieviesušās, vienīgi pret miltrasu ieņēmīgās zemeņu šķirnes mēdz bojāt šī slimība, tāpēc ar to audzēšanu nevar aizrauties. Saimnieks katru gadu apmeklē kursus ārzemēs, bet iegūtās zināšanas liek lietā savā uzņēmumā, tādējādi ar jaunākajām tehnoloģijām sasniedzot augstākas ražas.