Zināms, kad aizies bojā Saule – patlaban tai ir 4,57 miljardi gadu 36
Dace Bumbiere, “Planētas Noslēpumi”, AS “Latvijas Mediji”
Eiropas Kosmosa aģentūras (ESA) speciālisti projekta Gaia Milky Way ietvaros izveidojuši Saules dzīves karti un vienlaikus norādījuši uz laiku, kad tā aizies bojā…
Mūsu Saule attiecināma uz tā dēvēto dzelteno punduru klasi. Patlaban tai ir 4,57 miljardi gadu, un uz tās ir 5772 Kelvinus liela temperatūra (Kelvins ir vienliels ar Celsija grādu, tikai tiem atšķiras 0 līmenis, jo Kelvina 0 ir tā dēvētā absolūtā nulle jeb -273 Celsija grādi). Lūk, un astronomi izpētījuši līdzīgas zvaigznes ar pietiekami zemām temperatūrām – no 3000 līdz 10 000 Kelviniem, un tādas zvaigznes parasti ir izmērā mazākas un mēdz ilgāk dzīvot. Novērtēts, ka Saules temperatūra savu maksimumu sasniegs aptuveni 8 miljardu gadu vecumā, pēc kā (aptuveni 10–11 miljardu gadu vecumā) pārvērtīsies gigantiskajā sarkanajā zvaigznē. Visbeidzot, Saulei beigsies tās kodola sintēzes procesiem nepieciešamais ūdeņradis, pēc kā tā pilnībā nomirs.
Pētnieki piebilduši, ka Saules spožums ik pēc miljarda gadu palielinās vidēji par 10%, un tas, protams, izraisa gan pašas zvaigznes, gan arī tās sistēmā esošo planētu uzsilšanu, ieskaitot arī Zemi. Un kaut kad pienāks tas skumjais mirklis, kad apstākļi uz Zemes vairs nebūs piemēroti dzīvības pastāvēšanai…