Lielās algas: zināms, kā veicies ar solidaritātes nodokļa iekasēšanu 0
Pērn solidaritātes nodokļa ieņēmumu plāns pārsniegts par 10,1%, savukārt solidaritātes nodokļa maksātāju skaits audzis par 6,7%, liecina Finanšu ministrijas (FM) apkopotā informācija.
FM bija plānojusi, ka pērn solidaritātes nodokļi tiks iekasēti 23,47 miljonu eiro apmērā, tomēr faktiski tika iekasēti 25,84 miljoni eiro, kas ir par 10,1% vairāk nekā plānots.
Tāpat ministrijā informēja, ka par 6,7% audzis solidaritātes nodokļa maksātāju skaits. 2016.gada desmit mēnešos 3402 personām kopējie ienākumi no algota darba pārsniedza 48 600 eiro, kas salīdzinājumā ar 2015.gada desmit mēnešiem ir par 6,7% vairāk.
Pilnu informāciju par visā 2016.gadā aprēķināto solidaritātes nodokli būs iespējams iegūt šā gada martā.
Jau ziņots, ka Solidaritātes nodokļa likums stājās spēkā 2016.gada janvārī. Solidaritātes nodokli piemēro darba ņēmēju atalgojuma daļai, kura pārsniedz VSAOI griestus.
Ieviešot šo likumu, tika skaidrots, ka likuma mērķis ir mazināt nodokļu regresivitāti darba ņēmējiem, pašnodarbinātajiem ar augstāku ienākumu līmeni, vienlaikus nodrošinot valsts pamatbudžeta ieņēmumus iedzīvotāju sociālās aizsardzības un nevienlīdzības mazināšanas pieaugošo vajadzību finansēšanai.
Uzņēmēju organizācijas aicinājušas solidaritātes nodokli atcelt. Vairāki uzņēmumi un darba ņēmēji apstrīdējuši solidaritātes nodokļa ieviešanu arī konstitucionālajā tiesā, un Satversmes tiesa ierosinājusi vairākas lietas par atsevišķu Solidaritātes nodokļa likuma normu atbilstību Satversmei.
Jau vēstīts, ka, sākot ar 2016. gadu, solidaritātes nodoklis jāmaksā tikai par tiem nodarbinātajiem, kuru atalgojums pārsniegs valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) “griestus” (2015. gadā tie ir virs 48 600 eiro). Šobrīd šī summa ir darba algas ienākumu “griesti”, virs kuras netiek maksāta VSAOI. Tikai pēc šī sliekšņa sasniegšanas aptuveni 4,7 tūkstošiem no visiem 0,8 miljoniem strādājošo piemērots solidaritātes nodoklis. Tas līdzvērtīgi VSAOI likmei darba ņēmēja daļai būs 10,5% apmērā un darba devēja daļai – 23,59% apmērā.
Līdz šim šie darba ņēmēji no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras saņēma VSAOI atmaksu 10,5% apmērā no summas, kas pārsniedza 48 600 eiro atalgojumu. Ar jauno sistēmu turpmāk šīs atmaksas netiek veiktas. Līdz ar to ik mēnesi šie darba ņēmēji neizjutīs nekādas izmaiņas, salīdzinot ar šo gadu, bet nesaņems VSAOI atmaksu.
Savukārt darba devējam pēc solidaritātes nodokļa ieviešanas jāmaksā vienlīdzīga VSAOI par visiem saviem darbiniekiem.
Solidaritātes nodoklis veicinās taisnīgumu un dos papildu ieņēmumus budžetā sociālo problēmu risināšanai, iepriekš uzsvēra Finanšu ministrija.