Ziloņķiplokiem nepatīk slapjums. Kā glābt ražu un turpmāk izvairīties no bojājumiem? 0
Šogad pirmo gadu audzēju ziloņķiplokus, bet jūlijā tiem nopuva laksti. Kāpēc tā? Kur var iegādāties šādus ķiplokus, un cik tie maksā? VIJA
– Šogad sakarā ar auksto pavasari un slapjo vasaru vairākiem audzētājiem ziloņķiploki jau jūlija sākumā sāka dzeltēt un pūt, tāpēc nācās tos priekšlaikus izrakt un patērēt uzturā, jo bojāti, slimi ilgi neglabājas. Ziloņķiploki ir diezgan jutīgi, tāpēc tos profilaktiski jau pirms stādīšanas, kā arī augšanas laikā vajag apstrādāt pret puvēm, – pamāca Ugāles pagasta saimniecības “Cepļukalni” saimniece, bioloģiskā audzētāja Iveta Ķēniņa, kurai ir trīs gadu pieredze ziloņķiploku audzēšanā.
Ziloņķiploka galviņa sastāv no 5–6 daivām. Pirmajā gadā no mazas daiviņas izaug viens liels sīpols, bet otrajā gadā tas sadalās vairākās daiviņās. Lielākās galviņas (kilogramā to ir apmēram 3–4) izaug no vidējām daivām. Stāda septembra beigās, oktobra sākumā. Iepriekš stādmateriālu ieteicams apstrādāt ar mikroorganismus saturošo pieskares iedarbības fungicīdu Serenade Aso (šogad reģistrēts 2. klases augu aizsardzības līdzeklis). Kodināt sīpolus zilo graudiņu šķīdumā nav vērts, jo tas nepasargās no slimībām.
Bioloģiski audzējot, veģetācijas periodā, sākot no pavasara, ziloņķiplokus var mēslot ar atšķaidītiem putnu mēsliem vai vircu. Papildus apsmidzina caur lapām ar bioloģisko fungicīdu Serenade Aso (deva 8 l/ha, kopumā sezonā apstrādā deviņas reizes ik pēc piecām dienām), kā arī augu augšanas veicinātāju Kelpak, lai augi būtu spēcīgāki un izturīgāki pret slimībām.
Ziloņķiploki ir nedaudz vēlāki par parastajiem ziemas ķiplokiem, tāpēc tos dārzeņkope novāc augusta pirmajā nedēļā, t.i., kad augiem dzeltenas kļūst četras lapas. Kamēr stumbri vēl zaļi un ir tikai divas dzeltenas lapas, novākt par agru. Ķiplokiem ir pabieza miziņa, tāpēc tos ieteicams sadalīt daiviņās un žāvēt labi vēdināmā vietā (nav ieteicams to darīt siltumnīcā, jo tur ir pārāk mitrs). Glabā koka kastēs vēsā vietā.
Pie Ivetas Ķēniņas augusta sākumā varēs iegādāties ziloņķiploku stādmateriālu par 18 eiro kilogramā vai 7 eiro par galviņu.