Foto: Pexels

Zilo ekrānu “apburtajā lokā” jeb sociālie mediji ir solis tuvāk depresijai 0

Regulāra sociālo tīklu lietošana var izraisīt depresiju, atklājuši jaunākie pētījumi. Īpaši tas attiecas uz tīņu meitenēm, raksta CNN.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Pētījums, kas šonedēļ publicēts žurnālā “Lancet Child & Adolescent Health”, balstīts uz 10 000 jauniešu vecumā no 13 līdz 16 intervijām. Apkopojot rezultātus, pētnieki atklāja, ka sociālie mediji var kaitēt meiteņu garīgajai veselībai, palielinot iespēju būt iebiedētām, kā arī samazinot miega kvalitāti. No pavadītā laika sociālajos medijos cieš arī fiziskā sagatavotība.

Rezultāti liecina, ka paši sociālie mediji nerada kaitējumu, bet bieža to lietošana var izjaukt darbības, kas pozitīvi ietekmē garīgo veselību, piemēram, gulēšana un sportiskās aktivitātes. Vienlaikus jaunieši tiek pakļauti negatīvam saturam tiešsaistē, visbiežāk kibermobingam, kas savukārt grauj garīgo veselību un jaunas meitenes dzen kompleksos.

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: Pixabay

Pētījuma laikā jaunieši atklāja, cik bieži diennakts laikā pārbauda un lieto pasaulē populārākos sociālos tīklus – facebook, instagram, whatsApp, twitter un snapchat. Atbilde “vismaz trīs reizes” kvalificējās kā “ļoti bieži”. Pētījuma laikā tika vaicāts arī par pusaudžu psiholoģisko stāvokli, par pārdzīvojumiem, labsajūtu, uztraukumu un laimi.

Pētnieki atklāja, ka abiem dzimumiem ļoti bieža sociālo mediju lietošana saistās ar psiholoģiskiem pārdzīvojumiem – jo sliktāks garastāvoklis, jo biežāk rokās tiek paņemts telefons. Īpaši izteikta tendence tieši meiteņu vidū. Lielākajai daļai jeb 60% meiteņu neapmierinātību un slikto garastāvokli, kas mudināja “sēdēt” tīklos ilgāk, radīja arī bezmiegs, veidojot apburto loku, no kura grūti izsprukt. Turpretī zēniem šāda tendence novērojama tikai 12% gadījumu.

Katra vecāka atbildība ir iespēju robežās tomēr mēģināt samazināt “laiku” sociālajos tīklos un būt “lietas kursā” par sava bērna brīvā laika pavadīšanu. Ja rodas aizdomas, ka bērns pārāk daudz laika pavada pie ekrāna, jāierosina doties kādā aktīvā atpūtā, sportot vai interesanti pavadīt laiku ar tuviniekiem. Sarunai par kibermobingu un nejaukiem komentāriem noteikti vajadzētu sekot.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.