Zīlītes pēkšņi pazudušas. Vai tiešām būs nosalušas? 0
Novembrī iesāku barot zīlītes ar speķa gabaliņiem, auzu pārslām. Taču pēc tam, kad dažas dienas pieturējās sals, putniņi pēkšņi pazuda. Paziņas stāstīja par līdzīgu situāciju šoziem. Vai tiešām zīlītes nosalušas? Barības tām netrūka. RUTA IECAVĀ
Pēc ornitologa Jāņa Priednieka domām, tās ir klejojošās zīlītes, kas pie mums ierodas ziemot no ziemeļu apgabaliem, piemēram, Igaunijas, Krievijas. Ja kopumā apkārtnē ir sliktas barošanās iespējas (ar vienu barošanas vietu ir par maz), uznākot aukstuma vilnim (parasti februārī), putnu bariņi pārvietojas uz mežu vai arī, ja ir svārstīga gaisa temperatūra, aizmigrē tālāk uz dienvidiem. Apdzīvotās vietās galvenokārt var sastapt lielo zīlīti un zilzīlīti, retāk – pelēko un purva zīlīti. Ja māju tuvumā ir vecs parks vai mežs, nereti atnāk ciemos arī citu sugu zīlītes.
Jānis Priednieks teic, ka viņš pats šajā ziemā putnus nemaz nebaroja, jo nebija kārtīga aukstuma. Ornitologs uzsver, ka zīlītes var normāli izdzīvot arī bez barošanas, jo tās atrod barību dabiskajos biotopos. Protams, bargākās ziemās putnu bojāeja ir lielāka; izdzīvo tie, kas ir aizceļojuši.
Tiem, kuri sākuši putnus barot, noteikti jāturpina to darīt, jo drīz martā sāksies atpakaļmigrācija, kad cilvēku mājokļu tuvumā parādīsies zīlītes, kas ziemojušas Lietuvā vai Polijā. Putniem piemērotākā barība ir auzu pārslas ar eļļu vai nesālīts speķis.