Kas vajadzīgs linkopības atdzimšanai 2

V. Šindlers domā, ka nepieciešama zemnieku vēlme to darīt, kā arī kooperācija. Viņš neprasa no valsts atsevišķu pieeju liniem vai īpašu stratēģiju, taču jābūt izveidotai politikai, kas balstīta uz zemes racionālu izmantošanu un strukturēšanu attiecībā uz augu sekas izmantošanu. “Tad ražotāji izvēlēsies paši, vai audzēt linus, griķus vai cukurbietes. Tie, kas grib, lai brauc pie mums. Mums vajadzīgas kādas desmit saimniecības ar mērķi visiem kopā aptuveni 2000 hektāros audzēt linus. Tas ļaus veidot jaunu linu pārstrādes rūpnīcu. Tad arī parādīsim zemniekiem, ka, lūk, ir potenciāls! Un tad varam strādāt kopā pie kooperācijas, gatavot biznesa plānus, jo pieredze un zināšanas mums ir. Esam gatavi dalīties ar savu pieredzi, bet nevaram nevienu piespiest to darīt,” rezumē Šindlers.

Reklāma
Reklāma

Linkopības atdzimšanai vajag:

RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku!
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

1. Vismaz desmit saimniecības, kas kopā audzētu linus 2000 ha platībā

2.Lauksaimnieku kooperācija

3. Jauna linu pārstrādes rūpnīca

4. Valsts politika zemes racionālai izmantošanai

Viedokļi

CITI ŠOBRĪD LASA

SIA “Joži” saimnieks Gunvaldis Sproģis: “Vienu vasaru audzēju linus un varu teikt, ka tie izauga labi un lieliski. Pierādījām, ka Kurzemē un Zemgalē var izaudzēt pat labākus linus nekā Latgalē. Tomēr nauda nav linos, bet linšķiedrā, un tas nozīmē, ka nepieciešama linu pārstrādes rūpnīca. Vajadzīga arī kooperācija. Kāda būtu motivācija audzēt linus? Jāredz iznākums, jo tas ir bizness. Skaidrs, ka ar mazām platībām nekas nesanāks, ar to pietiks tikai prievītēm. Vajadzīgas lielas linu platības un pārstrādes uzņēmums. Jo pasaulē dabiskā šķiedra vienmēr būs vajadzīga.”

SIA “Latgales Lauksaimniecības zinātniskais centrs” vadītāja Veneranda Stramkale: “Pašreizējā ekonomiskajā situācijā linu audzēšana maz iespējama, ja vien netiks ieviestas kādas ekonomiskās sviras. Lini ir ļoti sarežģīta kultūra. Ar graudiem zemniekiem ir vieglāk strādāt nekā ar liniem. Ja linus audzēt būtu izdevīgi, tad zemnieki nebūtu jāpārliecina. Agrāk linus pārstrādāja arī Valmierā, Preiļos un Krās­lavā, tagad to dara tikai Rēzeknē. Uzskatu, ka zemniekus vajag motivēt. Kādreiz bija subsīdijas, bet pēc iestāšanās ES atbalsta politika mainījās, tagad nozare mīņājas uz vietas. Domāju, ka nozarei palīdzētu valsts atbalsts, cita varianta nav, jo visu nosaka ekonomiskais faktors. No Zemkopības ministrijas un vieglās rūpniecības nozares jābūt labvēlīgai atbalsta politikai. Vajag zemniekus motivēt audzēt linus, jo Rietumos linu platības tikai pieaug.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.