Nacionālās apvienības premjera kandidāts Roberts Zīle (otrais no labās) ar savu kabinetu: līdzšinējo vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Romānu Naudiņu (no kreisās), iekšlietu ministra amata kandidātu Dzintaru Rasnaču un labklājības ministra amata kandidātu Imantu Parādnieku.
Nacionālās apvienības premjera kandidāts Roberts Zīle (otrais no labās) ar savu kabinetu: līdzšinējo vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Romānu Naudiņu (no kreisās), iekšlietu ministra amata kandidātu Dzintaru Rasnaču un labklājības ministra amata kandidātu Imantu Parādnieku.
Foto – Karīna Miezāja

Nacionāļi piedāvā apvienot vairākas ministrijas
 23

Labie rezultāti 12. Saeimas vēlēšanās un tiem sekojošā iekļūšana koalīcijā zināmā mērā nāca kā pārsteigums pašai Nacionālajai apvienībai (NA), kura sākotnēji pat nespēja atrast kandidātus ministru amatiem. Rezultātā ministru amatos nonāca cilvēki, kuru darbība saistīta ar dažādiem skandāliem (kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende) vai kuru redzējums atšķīrās no partijas vēlmēm (bijušais tieslietu ministrs Jānis Bordāns). Uz līdzīgiem grābekļiem nacionāļi vairs nevēlas kāpt, tādēļ pirms 12. Saeimas vēlēšanām sagatavojuši pilnu “ēnu kabinetu”, ar kura sastāvu iepazīstināja īpaši rīkotā konferencē.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

“Pirmkārt, valsts aizsardzības spēju stiprināšana, otrkārt, Krievijas lomas samazināšana Latvijas ekonomikā, it īpaši izbeidzot tās monopolstāvokli energoapgādē. Treškārt, nevienlīdzības samazināšana ienākumu sadalē un demogrāfijas uzlabošanas pasākumi. Ceturtkārt, latviešu valodas un kultūrvides nostiprināšana. Piektkārt, augstas pievienotās vērtības ekonomikas veicināšana,” sava potenciālā ministru kabineta prioritātes uzskaitīja NA premjera amata kandidāts Roberts Zīle.

Sekojot šīm prioritātēm, viņš savā valdībā gribētu redzēt visus pašreizējos NA ministrus (kultūras – Dace Melbārde, tieslietu – Gaidis Bērziņš, VARAM – Romāns Naudiņš). Satiksmes jomu varētu uzticēt bijušajam satiksmes ministram Kasparam Gerhardam, bet ekonomiku – Saeimas deputātam, bijušajam vides un reģionālās attīstības ministram Eināram Cilinskim.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ārlietu ministrijas vadībā Zīle vēlētos redzēt pašreizējo Kultūras ministrijas parlamentāro sekretāru Rihardu Kolu. Finanšu ministra amata kandidāts ir Rīgas domes deputāts un LIAA Eksporta veicināšanas nodaļas vadītājs Andris Pārups, bet uz aizsardzības ministra amatu pretendē politikas zinātnes doktorants un Latvijas Ārpolitikas institūta asociētais pētnieks Māris Andžans. Iekšlietu ministra amatam tiek virzīts Saeimas deputāts Dzintars Ras­načs, bet izglītības ministra amatam – vēsturnieks, Latvijas Okupācijas muzeja direktora vietnieks Ritvars Jansons.

Viena no NA prioritātēm ir nevienlīdzības mazināšana un dzimstības veicināšana, tādēļ labklājības ministra amatam tiek virzīts Saeimas deputāts Imants Parādnieks, kurš ar šiem jautājumiem strādā arī parlamentā, vadot demogrāfijas lietu apakškomisiju. Visbeidzot – veselības ministra amats piedāvāts Slimību profilakses un kontroles centra vietniekam Dzintaram Mozgim, bet Zemkopības ministriju Nacionālā apvienība gatava uzticēt Talsu novada domes deputātei Ilzei Indriksonei.

Valdības veidošanas sarunā nacionāļiem vislielākā interese varētu būt par trim pašreiz viņu kontrolē esošajām ministrijām, kā arī aizsardzības, izglītības un labklājības nozari. Ja NA veidos nākamo valdību, R. Zīle varētu piedāvāt samazināt ministriju skaitu, tās apvienojot. Piemēram, Ekonomikas un Satiksmes ministrijas varētu tikt pievienotas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai. Bet tālākā nākotnē, kad būs atrisinātas nekārtības veselības nozares finansēšanā, Veselības ministrija varētu tikt apvienota ar Labklājības ministriju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.